Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam, “Gülde Diken Şarkısı”nı dinleyerek başladık. Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:
“Zahmet sanırsın, rahmettir.
Sûretin ardı hikmettir.
Güle giden yolda diken,
Azimle hevese elektir.”

Meğer yüceler yücesi Rabb’imiz, İbrâhim Sûresi 7. âyet-i kerîmede: “Şükrederseniz, elbette nîmetimi arttırırım.” buyurmuş. O, biz kullarını saymakla bitiremeyeceğimiz nîmetlerle ve güzelliklerle donatmış. Meselâ, iftar soframızdaki ekmek, su, tuz ve ayran, şükründen âciz olduğumuz lûtuflardan sâdece birkaçı imiş.☺️

Oruç tutmak, yeme içme nîmetinin değerini anlamamızı sağlayan mükemmel bir terbiye metoduymuş. Kokusu, görüntüsü ve sesi ile iştahımızı kabartan gıdâlara, imkânımız olduğu hâlde sırf Allah rızâsı için el uzatmamak, bu ibâdetin ne kadar husûsî olduğunu gösterirmiş.?

Ayrıca, ihtiyâcımızdan fazlasını tüketme netîcesinde hazmedemediğimiz, bedenimizde biriken ve organlarımızı yoran toksik maddeler, oruçlu iken temizlenirmiş. Damarlarımız, kanımız hattâ tüm hücrelerimiz sıhhat ve âfiyete; rûhumuz ise sabra, kanaat ve sükûnete kavuşurmuş.?

Öğrendiğimiz bilgilerin ardından bizler, sahura kalkabilmek için vakitlice dinlenmeye geçtik. Namazımızı kıldıktan sonra evdekilerle helâlleştik. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradıktan sonra İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okuduk ve huzurla yattık, uyuduk.☺️

Sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.?

Merve Doğancı
28.04.2021
BalıkesirYorum Yap