Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Uykudan Önce’de bu akşam yine düşündük, hüzünlendik ve bol bol duâ ettik!

Programımızın başında hep birlikte “Çayda Dem İnsanda Erdem Şarkısı”nı dinledik! Dedik ki:
“Çay demlikte, zeytin Gemlik’te,
Talebe mektepte, insan hizmette,
Olgunlaşır!”

Ardından “Üzgün Tahta Kaşık”ın fotoğrafını gördük. Anneler onu bulaşık makinesine koyup üstüne deterjan ekliyorlarmış. Sonra hem onunla karıştırılan yemekler, hem de o yemekleri yiyenler hasta oluyormuş.

Bizler, kendisini ve çevresini zararlardan koruyan, hayırlı çocuklar olmalı; bulaşık makinesinde tahta kaşık gördüğümüzde hemen onu oradan çıkarmalıymışız.?

Annelerimizi de bu hususta îkâz etmeli ve onlar için şöyle duâ etmeliymişiz:
“Yâ Rabbî! Annemize doğru yaşamayı, doğru alışverişler ve yemekler yapmayı nasîp eyle! Onu kötülüklerden, zayıflıklardan ve aldanmaktan muhâfaza eyle!”

Sonra öğrendik ki annemiz ne kadar gayret ederse etsin, eğer babamız eve haram para ile alınmış yiyecek getirirse o da bizim için hastalık olurmuş!? Onun için de şöyle duâ etmeliymişiz:

“Yâ Rabbî! Babamızı haram işler yapmaktan muhâfaza eyle! Ona kuvvet ver, kalbini çok güçlü îmân ile doldur! Babamıza, bize örnek olabilecek çok güzel bir kul olmayı nasîp eyle!”

Eğer anne ve babamız iyi olur, abla ya da ağabeyimiz yaramazlık yapar, çevresine rahatsızlık verirse, onlar için de duâ etmeliymişiz. Demeliymişiz ki:

“Allâh’ım! Abla ve ağabeyimize akıl fikir ver. Onlara hakkı kabûl etmeyi, iyi insanlarla karşılaşmayı, doğruya yönlendiren büyüklerine itaat etmeyi nasîp eyle!”

Son olarak da evin en küçük şımarık ve yaramaz çocuklarını düşündük. Onlara nasihat vermeli, aynı zamanda onlar için duâ etmeliymişiz.Demeliymişiz ki:

“Yâ Rabbî! Küçük kardeşlerimizi güzel ahlâklı, uslu çocuklar olmakla nasiplendir! Onlar tembel olmasınlar, sofra kurarken annelerine yardım etsinler! Tuvaletten de temizlenip çıksınlar! Âmîn!”

İşte böyle, bu akşam da programımızı duâlarla sonlandırdık. Abdestimizi aldık, namazımızı kıldık. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradıktan sonra sağımıza döndük. Felak ve Nas sûrelerini okuyup huzurla uykuya daldık!

Eğer sizler de Uykudan Önce’den istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!

Müellife: Merve DoğancıYorum

  1. Emine Akyasan dedi ki:

    Ne kadar güzel… Bu programdan öğrendik ki; etrafımızda bilinçli ya da bilinçsiz, yanlış işler yapan kimseler olduğunda öfkelenmeyip onlar için duâ etmeliymişiz. Yani bir nevi; bize yapılan kötülüğü unutmalı, onlar için her zaman duâcı olmalıymışız…
    Gülberenk; hâliyle ve kâliyle misâl teşkin edenim…⚘?

Yorum Yap