Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam büyük bir sevinçle, “Sünnet Marşı”nı dinleyerek başladık! Her cümlesi ayrı birer ders niteliğindeki bu eserin sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Seherlerde uyanır, abdestini alırdı.
Dişlerini misvaklar, saçlarını tarardı.
Dışarıya çıkmadan önce aynaya bakar,
Rabb’ine şükrederek, duâsını yapardı.

Ayakkabılarını özenle silkelerdi.
Önce sağ sonra sol ayağına giyerdi.
Selâm vermeden çıkmaz ve tebessüm ederdi.
Yaslanmadan yemek yer, üç nefeste içerdi.

Haydi gel yaşayalım en mükemmel biçimde!
Kurân’ın sünnetin çerçevesi içinde!”

Bizler, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in sünnet-i seniyyelerini öğrenip hayâtımıza geçirmeli, O’nun ümmetinden olduğumuz için dâima şükretmeliymişiz. Böylece Rabb’imizin sevgisini ve rızâsını kazanır, iki cihanda da âfiyette kalırmışız.☺️

Ayrıca, öğrendik ki Allâh’ımızın rahmetini celbeden şeylerden biri de muhtaç hâldeki ihtiyarlara destek olmakmış. Yaşlılık devresindeki kişiler, güçsüz ve yorgun düşerek günlük işlerini yapmakta zorluk çekebilirlermiş.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, bir hadîs-i şeriflerinde bu husûsa dikkat çekerek: “Saçı sakalı ağarmış yaşlı Müslümana hürmet gösterip ikrâm etmek, Allâh’a saygıdandır. (Ebû Dâvud-Edeb 23)” buyurmuşlar. Bizler, onları sık sık ziyâret edip ihtiyaçlarını karşılamalı, gönüllerini ve hayır duâlarını almalıymışız.?

Gülberenk Çocukları olarak yatmadan evvelki sünnetleri hatırlamalı, dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taramalıymışız. İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okuduktan sonra sağımıza dönüp yatarak uyumalı, öğrendiklerimizi yaşamak için enerji depolamalıymışız!?

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi için www.gulberenk.com’daki Üyelik ve Tüzük menüsünü inceleyebilirsiniz.?

Merve Doğancı
02.04.2021
BalıkesirYorum Yap