Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Uykudan Önce’de bu akşam; bilmenin, bir işin ehli olmanın ehemmiyetinden bahsettik ve bol bol tefekkür ettik. ☺️

Meğer bir işi ancak ehli olan en doğru ve hızlı şekilde yapabilirmiş. Düşündük de hekimin bildiğini kasap, kasabın bildiğini fırıncı, fırıncının bildiğini de araba tâmircisi bilmezmiş. Yâni anlayacağınız herkesin her şeyi bilmesi mümkün değilmiş.

Bilmenin aslı ise yaşamak imiş. Meselâ bir insan namaz kılmayı bildiğini söyleyip kılmazsa, esâsında o kişinin namazı bilmediği anlaşılırmış. Bir başkası da “Tesettürün çok gerekli olduğunu biliyordum.” deyip açık seçik giyinse, bu onun tesettürü bilmediği mânâsına gelirmiş.

Bilmemek ayıp değil; lâkin öğrenmek için gayret etmek gerekirmiş. Bilmediği hâlde biliyor gibi yapıp bilmişlik taslamak ise çooook yanlış bir davranış imiş. Üstelik sâdece bir bilgiyi ezberlemiş olmak ve kaydetmiş olmak da yeterli değilmiş. Çünkü insan bilgileri ezberleyip gereğini yerine getirmediğinde kitap yüklü merkebe benzermiş.?

Bunları duyunca ellerimizi açtık ve şöyle duâ ettik: “Allâh’ımız! Bizi böyle olmaktan muhâfaza eyle! Duyduğumuz ve bildiğimiz şeyleri yaşayabilmeyi, yaşayarak gerçek bilgiye ulaşanlardan olabilmeyi, Sen’i bilmeyi, Habîb’inin ve Sen’i sevenlerin kıymetini bilebilmeyi, annemize hürmet edebilmeyi, babamıza saygı duyabilmeyi, kardeşlerimize şefkat ve merhamet gösterebilmeyi, öğretmenlerimize itaat edebilmeyi, büyüyüp faydalı işler yapabilmeyi, verdiklerinden ve vermediklerinden râzı olabilmeyi bize nasîp eyle!” Âmiiin! ☺️

Yarın bir başka Uykudan Önce’de tekrar berâber olmak ümîdi ile… ?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Merve DOĞANCI & Hatice SAĞLAM2 Yorum

 1. Fatma Seher Erdoğan dedi ki:

  Allah sizden râzı olsunnn.
  Çok güzel bir programdı yine.
  Burda tekrar etmek DE çok keyifliiii.

 2. Emine Akyasan dedi ki:

  Bildiğimiz şeyler sâdece yaptıklarımızdan ibâret! Doğru ya, harekete geçmeyen bir niyetin insana ne gibi faydası olur ki?! Düşündüm de bildiğim şeyler ne kadaaaar da azmış… Rabbim doğru bildiğimizle amel edenlerden eylesin. Âmin.
  ⚘?

Yorum Yap