Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşamki programımıza, Uçurtma Marşı’nı dinleyerek başladık. Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Neye takılıyorsun, kime takılıyorsun?
Uçuyor musun, batıyor musun?
Diplere mi, göklere mi götürüyor seni?
Kimin etkisinde kalıyorsun?
Doğruya mı, yanlışa mı götürüyor seni?
Neyin etkisinde kalıyorsun?”

Bu marşın ardından, “Tutunmak” ve “Sarılmak” mefhumları üzerinde düşündük. Meğer bu kavramlar, illâ ki bir kimsenin elini tutmak veyâ bir kimseye sarılmak mânâsına gelmezmiş. Mühim olan, fizîken sevdiklerimizden uzakta olsak da gönlümüz ve yaşantımız ile onlara yakın olmaya çalışmak imiş.

Meğer insan yanlış yoldan gidenin peşine takılırsa hatâlara düşer; doğru olanın ardından giderse güzelliklere kavuşurmuş. Rabb’imizin has ipine, Peygamberimiz’in sünnetine sımsıkı sarılmalı ve tutunmalıymışız.

Rabb’imizin has ipine sarılmak ve tutunmak, O’nun emir ve yasaklarına uymakla; Peygamberimiz’in sünnetlerine sarılmak ve tutunmak, O(s.a.s.)’nun yaptıklarını yapmakla ve O(s.a.s.)’na salâvat getirmekle mümkünmüş.

Biz Gülberenk Çocukları, aslâ kötü ve çürük değil; sağlam, güzel, iyi, doğru, akıllı, emin, içten, duru olmalıymışız! Üstelik faydalı, kıymetli ve güzel huylu Allah dostlarının peşinden gidip her dâim huzûr içinde yol almalıymışız!☺️

Velîullah; yâni Allah dostları, Sevgili Peygamberimiz’in yolundan gidip O’nun ümmetine sünnetleri yaşatmaya çalışan kimselermiş. İşte bu sebeple, bir Allah dostunu tanımaya çalışmak, onu ziyâret etmek ve onun sohbetini dinlemek pek kıymetliymiş.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem: “Kişi sevdiği ile berâberdir!”(Buhârî, Edep, 96; Müslîm, Birr, 165) buyurmuş. Yâni kimi seversek onun ardına düşer ve zamanla ona benzermişiz. Bu sepeple, gönül verdiğimiz ve sarılıp tutunduğumuz kimselere çok dikkat etmeliymişiz.

“Allâh’ım! Bizi Sen’in ve Sevgili Habîb’inin yolunda eyle! Rabb’imiz! Bizi helâl, temiz, kuvvetli ve faydalı olan insanlarla berâber ve onların ardında eyle! Bize doğru şeyler istemeyi ve doğru yerlere gitmeyi nasîp eyle! Kalbimizden ihlâsı, dilimizden adını ve yolumuzdan rızânı hiç eksik etme!”

Bu güzel duâya “Âmîn!” dedikten sonra, Rabb’imizin rızâsı için abdestimizi alıp namazımızı kıldık. Sevgili Peygamberimiz’in sünnetlerini seve seve ihyâ edip huzurla uykuya daldık! ?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Hatice SAĞLAM5 Yorum

 1. Ayşe Kaya dedi ki:

  Meğer iyiyle berâber olmak ne kadar kıymetliymiş, bir kez daha ihlâsla samîmiyetle ögrenmiş olduk, çok şükür.

 2. Cemile Şirin dedi ki:

  Âmin. Gülberenk ailece takıldığımız bir dernek. Seni seviyoruz Gülberenk!♥️?

 3. Emine Akyasan dedi ki:

  Bu programdan sonra düşündük; kime,neye takılıyoruz? Şükürler olsun ki, Allah’ın dostlarına, dostlarını sevenlere takılıyoruz. Rabbimiz, bize rahmet olan bu güzellere, bizi de rahmet kılsın inşâallah…(âmin)⚘?

 4. Sevil Fırat dedi ki:

  Rabb’imiz tertemiz yavrular hürmetine, şu tertemiz hizmetin kıymetini bilmeyi, öğrendiklerimizi yaşamayı, yaşatmayı, mîsal olmayı nasip etsin inşallah ? Hep hayra, hayırlıya takılmayı nasip etsin inşallah ??

 5. Hatice Kübrâ TOPÇU dedi ki:

  Takıldın fakat nereye nasıl takıldın? ? Zayıf bir dal olarak mı takıldın yoksa güçlü mü? Tefekkür dolu bir programdı. Çok şükür rabb’im nasîp etti dinledik, tefekkür ettik. ?

Yorum Yap