Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam hep birlikte, “Yardımlaşalım!” isimli şarkıyı dinleyerek başladık! Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Yardımlaşalım, yardımlaşalım, yardımlaşalım!
Böylece biz de gerçek Müslümanlar olalım,
El ele gönül gönüle cennete koşalım!”

Öğrendik ki yardıma muhtâç olanları arayıp bulmamız, onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışarak gönüllerini almamız gerekirmiş. İnsanlara, hayvanlara, bütün canlılara, bilhassa mazlumlara karşı merhametli, cömert ve hassas davranmalıymışız.

Yüceler yücesi Rabb’imizin bizlere ihsân ettiği rızıklarda, fakir ve düşkünlerin de hakkı olduğunu unutmamalı, “Ben çalıştım! Ben kazandım! Onlara Allah versin!” gibi hodgâmca düşüncelerden gönlümüzü ve zihnimizi uzak tutmalıymışız. Başkalarına tesellî ve ferahlık vesîlesi olmanın, önce kendi rûhumuza iyi geleceğini hatırlamalıymışız.

Maddî imkânlarımız infakta bulunmak husûsunda yetersiz kalsa bile vaktimizi, bilgimizi ve emeğimizi paylaşmaya niyetlenebilir, böylece hayırlara vesîle olabilirmişiz. Ayrıca, yüceler yücesi Rabb’imizin emirlerine uyup yasaklarından uzak durmak, muhtaç ve zayıfların yardımına koşmak için birbirimizi teşvik etmeliymişiz.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, “Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter. (Buhârî, Mezâlim /3)” buyurmuşlar.

İşte böyle, bu akşam da programımızın sonuna geldik. Pazartesi akşamı tekrar buluşmak ümîdi ve duâsı ile, öğrendiğimiz bilgileri hayâtımıza geçirecek enerjiyi depolamak üzere yataklarımıza geçtik.

Eğer sizler de birbirinden faydalı çalışmalar, yardımlaşmalar ve kardeşlik seferberlikleri ile dolu topluluğumuzdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com internet adresini inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
30.07.2021
BalıkesirYorum Yap