Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu akşam, Uykudan Önce’ye Uçurtma Marşı’nı dinleyerek başladık ve şunları tefekkür ettik:

Uçurtma nereye giderse kuyruğu da o yöne gidermiş ya… İşte bunun gibi, Allâh’ın emirlerine uyan kimselerin peşine takıldığımızda, biz de onların gittiği yoldan gider ve hayırlı, faydalı işler yaparmışız.

Eğer namaz kılmayan, oruç tutmayan, kötülükler yapan, tembel, pasaklı, dağınık, müsrif, cimri, ihmalkâr birilerine takılırsak, biz de zamanla onlar gibi olurmuşuz. ?

Takılmak bir trenin vagonları olmaya benzermiş. Vagonlar ancak önünde lokomotif olursa gidebilirmiş. Lokomotif, yolunda güzel güzel giderse, arkasına takılmış olan vagonlar da huzûr içinde ilerlermiş. Eğer o raydan çıkarsa, vagonlar da onunla berâber raydan çıkıp devrilirmiş. ?

İşte bu sebeple, kimin arkasından gittiğimiz çok mühimmiş. Çünkü insan zamanla, yanında durduğu kimselere benzermiş. Eğer sâlihler ve sâlihâlar ile berâber olursak, hem onlar gibi yaşamaya başlarmışız hem de Rabb’imiz bizi çok severmiş. ☺️

Atalarımız bu hususla alâkalı şu sözleri söylemiş: “Kır atın yanında duran ya tüyünden ya huyundan… Üzüm üzüme baka baka kararır.”

Bizler, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’nin hazırladığı Uykudan Önce ve Eğitici Çocuk Programları’na takılıp faydalı şeyler öğrendiğimiz için şükrettik. ☺️

Sonra da dikkat etmemiz gereken bir husûsu, hep birlikte öğrendik: Birisi ne kadar iyi olursa olsun; haktan ve hayırdan saptığını fark ettiğimiz anda onun peşine takılmayı bırakmalıymışız. Çünkü bâzı kötü niyetli insanlar, iyi niyetlilere farklı yollarla zarar vererek, onları şaşırtabiliyorlarmış.?

“Allah, hepimizi şerlilerin şerrinden muhâfaza etsin!” dedik. Tabii ki sâdece böyle duâ etmek yetmezmiş. Kendimizi korumak için, muhakkak Rabb’imizin emirlerine uygun hareket etmemiz; yiyip içtiklerimize, giydiklerimize, seyrettiklerimize, okuduklarımıza îtinâ göstermemiz gerekirmiş.

Bir şey yemeden içmeden önce; nereden geldiğini, nasıl yapıldığını araştırmamız ve mutlakâ Eûzü Besmele çekmemiz gerekirmiş. İşte, bunlara dikkat ederek yiyip içersek; Rabb’imiz bizi tüm kötülüklerden korur imiş.

Anlayacağınız, yiyip içtiklerimizin temiz ve helâl olması, abdestli salâvatlı yapılması çok mühimmiş. Çünkü yediğimiz lokma, direkt olarak karakterimize sirâyet edermiş. ?

Bunları öğrenince, ellerimizi açarak yüceler yücesi Rabb’imize şöyle niyâz ettik: “Allâh’ım! Bizi zararlı gıdâların, kirli suyun ve havanın, şerli insan ve varlıkların, zehirli nebat ve hayvanların şerrinden muhâfaza; kötü niyetli, inançsız ve arsız kimselerden de uzak eyle.”

Veee programımıza böylece son verdik. Hayır hayır, ayrılmadık! Uyumadan önceki vazîfelerimizi yerine getirip huzurla yatağımıza geçtik. ?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?
Müellife:Hatice SAĞLAM2 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Rab’bimize sonsuz şükürler olsun ki böyle bir kuyruğa takıldık.. Uykudan Önce bizim vazgeçilmezimiiizzz! ??

 2. Emine Akyasan dedi ki:

  Uykudan Önce Programı her geçen gün daha da derinleşiyor. O kadar mühim bir mevzû ki takıldıklarımız! “Kişi sevdiğiyle berâberdir!”
  “Kişi arkadaşının dîni üzeredir!” hadîs-i şeriflerini de düşününce, meselenin ehemmiyeti daha da belirgin hâle geliyor.
  Tâkiplerimiz, takıldıklarımız dosdoğru olmalı ki; bizler de istikâmet üzre olalım…
  Gülberenk; çok şükür ki biz yüce bir lokomotife bağlı, senin gibi güzel bir vagona takılıyoruz. Hep birlikte inşaallah Cemâl’e gidiyoruz…(âmin)
  ⚘?

Yorum Yap