Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Uykudan Önce’ye bu akşam, Sünnet Marşı’nı dinleyerek başladık ve Sünnet-i Seniyye’ye göre yemek yemeyi öğrendik!?

Meğer Sünnete uygun yemenin bâzı kâideleri varmış. Bunlar;

1-Temiz ve helâl gıda yemek,

2- Kanaat ile yemek,

3-Çok çiğneyerek yemek,

4-Çok çiğnedigimiz lokmamızı Rabb’imize şükrederek yutmak imiş!

İşte böyle, bu maddelere dikkat edersek, hastalıklardan büyük ölçüde uzak kalır, sıhhatli olurmuşuz. Hattâ hücrelerimiz, Allâh’ı daha rahat zikredermiş!?

Fakat oburca yiyip, gıdâları iyice çiğnemeden yutarsak karaciğerimiz toksinlerle dolarmış. Midemiz strese girer, bağırsaklarımız kendini boşaltamaz hâle gelirmiş ve hasta olabilirmişiz.?

Ayrıca, karnımız doyduğu hâlde üst üste yersek, bedenimiz sâdece yiyecekleri hazım için çalışır, dolayısıyla beynimize kan gitmezmiş. Netîcede fikirleri hazmedemez, işittiklerimizi anlayamaz hâle gelirmişiz!?

Gülberenk Çocukları olarak bizler kanaatle, şükürle, tefekkürle ve çok çiğneyerek yemeliymişiz. Ekmeği, sütü, meyveyi, hattâ suyu bile küçümsememeli, aslında onların vitamin ve minerallerden zengin birer yemek olduğunu bilmeliymişiz.☺️

Ardından, hep birlikte coşkuyla Emânet Şarkısı’nı dinledik! Meğer bedenimiz, sıhhatimiz, vaktimiz, oyuncaklarımız, saçlarımız hattâ nefesimiz bile bize emânetmiş. Bizlere bu nîmetleri veren, bütün emânetlerin sâhibi Yüceler yücesi Rabb’imize çokça şükretmeliymişiz!?

Îmânımız da bir emânetmiş ve onun sıhhatli kalabilmesi için muhakkak Allâh’ımızın emirlerine uymaya ve Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in sünnetlerini yaşamaya çalışmamız gerekirmiş. Meselâ ayakkabılarımızı giymeden evvel ters çevirip silkelemek, misvak kullanmak, saçlarımızı taramak çok kıymetli birer sünnet-i seniyye imiş!?

İşte böyle, programımızın sonunda, öğrendiğimiz birbirinden güzel bilgilerin sevinci ve yarın akşam tekrar buluşmanın ümîdiyle yataklarımıza geçtik.

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.?

Müellife: Merve DoğancıYorum

  1. Emine Akyasan dedi ki:

    Her adımı sünnete çıkan Güzel Gülberenk; hayatımın her ânında vâroluşundan çok memnûnum. Yemek adâbını da ,yatmadan evvel yapılan sünnetleri de öyle tatlı, öyle güzel anlatıyorsun ki, insanın içi sevgiyle, sevinçle doluyor. Dâim olasın…⚘?

Yorum Yap