Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam, hep birlikte coşkuyla, “Yardımlaşalım!” isimli şarkıyı dinleyerek başladık!?

Meğer yardım etmek; muhâtabının sıkıntısını gidermek, yükünü hafifletmek ve sorununu çözmekmiş. Varacağı adresi bilmeyen kişiye yolu öğretmek ya da evsiz kalan fakirin ihtiyâcını karşılamak için gayretlenmek, bunun misâllerindenmiş.?

Yardıma muhtaç birini gören insanların bâzıları sessizce kalben, bâzıları da sesli olarak kavlen duâ edermiş. Bunlar güzel davranışlar imiş; lâkin ihtiyaç sâhipleri için kâfî değilmiş. Yapılması gereken, zorluklarla mücâdele eden kişinin ihtiyâçlarını karşılamak, yâni fiilen duâda bulunmakmış. Meselâ, karnı aç olan komşuya yemek yedirmek, fiilî duâlardan biriymiş.☺️

Ebû Hureyre radıyallahû anh’tan rivâyet edilen bir Hadîs-i Şerif’te Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem: “Veren el, alan elden üstündür.” buyurmuş. Mazlumların imdâdına yetişen bahtiyar kimseler, işte bu müjdeye nâil olurlarmış.?

Ayrıca, Aziz Mahmûd Hüdâyi Hazretleri veciz bir beyitlerinde:

“Veren Sen’sin, alan Sen’sin, kılan Sen!

Ne verdinse odur, dahî nemiz var?!” diyerek, mülkün yegâne sâhibinin yüceler yücesi Rabb’imiz olduğunu bizlere haber vermiş.?

Yardımlaşmak, veren ve alan taraf olmak üzere karşılıklı yapılan bir faaliyetmiş. Allâh’ımız kullarını bâzen varlıkla, kimi zaman da yoklukla sınarmış. Müslümanlar için yardım etmek de yardımı kabûl ederek din kardeşinin iyilik yapmasına vesîle olmak da ne güzelmiş!?

Öğrendiklerimizin ardından ellerimizi açtık ve hep birlikte şöyle duâ ettik: “Yâ Rabbî! Bizlere dünyâda hayırlı, bereketli ve huzûrlu iyi bir ömür sürmeyi, râzı olduğun işleri ihlâsla yapabilmeyi, el ele gönül gönüle cennete koşabilmeyi nasîp eyle! Âmîn!”?

Sizler de programımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.☺️

 

Merve Doğancı

05.03.2021

Balıkesir

 Yorum

  1. Emine AKYASAN dedi ki:

    Insanoğlu çok garip bir varlık… Eğitime muhtaç. Öyle ki sevmeyi, yardım etmeyi, gönül sevindirmeyi biliyorum sanır; fakat iş uygulamaya gelince, yaşanan kazalarda aslında bilmediğini acı bir şekilde anlar.
    Uykudan Önce programları bu husûsta da eğitici ve öğretici oluyor. İnsana kendini gösteren bâtınî bir ayna gibisin Gülberenk!⚘?

Yorum Yap