Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’nin hazırladığı Uykudan Önce Programı tüm heyecânıyla internet ortamında devâm ediyor.☺️

Bu akşam öğrendik ki insana yorulmak iyi gelirmiş. Emek verenler başarılı, tembel tembel yatanlar ise başarısız olurmuş. En başarılı insanlar en çok zorluk çekenlerden çıkarmış. ?

İşte bu sebeple, çok fakir ve kalabalık âilelerin çocuklarından genelde çok büyük adamlar çıkarmış. Çok zengin âilelerin rahat ortamda büyüyen çocuklarından da genelde pek bir şey olmazmış.?

Çünkü zorluklar çözüm üretme kâbiliyetini artırır, insanın kendisini keşfetmesine yardımcı olurmuş. O yüzden zorlukları sevmek gerekirmiş.☺️Zâten insan yorulmadan dinlenmenin, acıkmadan da doymanın kıymetini bilmezmiş.

Meselâ yemeğin tadının çok çok çok güzel olduğunu anlayabilmemiz için çok çok çok acıkmamız, yeni bir çorabın güzelliğini fark edebilmemiz için eski çorabımızı çok çok çok kullanıp eskitmiş olmamız gerekirmiş.

Anlayacağınız, hem çalışmak ve emek vermek hem de mevcutların kıymetini bilmek çok güzel şeylermiş.☺️

Dinlediğimiz Gülde Diken Şarkısı’nda da diyordu ki:
“Zahmet sanırsın rahmettir!
Külfetin ardı nîmettir!
Güle giden yolda diken,
Îmânla şüpheye elektir!”

Bu güzel şarkının ardından, “Gül ve Bülbül”ün hikâyesini dinledik ve anladık ki hedefine ulaşmak isteyen biri zorluklara ve sıkıntılara sabretmeli, aynı zamanda fedâkar olmalı, aslâ şikâyet etmemeli; güle kavuşmak isteyen de dikenine râzı olmalıymış. Ancak fedâkarlıkla sabredenler birlikte yürüyebilirmiş.

Bu hikâyenin ardından, “Allah bizi yorgunluklardan yılmayan, zorluklardan kaçmayan, fedâkar, sabırlı, sevgi dolu, heyecanlı, istekli, hevesli ve hedefli eylesin!” diye duâ ederek programımıza son verdik.

Hayır hayır, ayrılmadık! Yarın tekrar buluşmak ümîdi ile yatağımıza geçtik. ?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ?
Müellife: Hatice SAĞLAM

 3 Yorum

 1. Emine Akyasan dedi ki:

  Zorluklar istidâtlarımızı keşfetmemiz için olmazsa olmazlarımızdır. Elimizde olmayan zorluklarla mücâdele etmek belki bir nebze kolaydır. Uykudan Önce’de 9/10 günlük bir açlıktan söz edildi. Bir insanın imkânı,fırsatı varken zor olanı tercih etmesi ise takdire şâyân bir durum. İmkân önünüzde tüm albenisiyle hazır dururken kendini tutmak,el uzatmamak…Bu beni çok etkiledi. Ne kadar zayıf bir irâdeye sahip olduğumu farkettim.
  Gülberenk; istidâtlarımızı ve zayıflıklarımızı bize gösteren berrak,lekesiz bir ayna.⚘?

 2. Rukiye Demirel dedi ki:

  Farkındalığımızı artıran, bakış açımızı ve ufkumuzu genişleten, tefekkürümüzü derinleştiren hârika bir program oldu. Hikâye ile anlaşılması kolaylaşan derin anlatımlar ne kadar güzeldi. Allah râzı olsun. Rabbim uygulayabilmeyi nasîp eylesin. Âminn.❤️?

 3. Sevil Fırat dedi ki:

  Bu güzel yavruların, günahsız sabîlerin hürmetine Rab’bimiz şu güzel hallerden cümlemize hisseler nasip etsin inşallah ??

Yorum Yap