Kıymetli Ziyâretçilerimiz;

Uykudan Önce’ye bu akşam, “Yiyorsa Kalsın” şarkısını dinleyerek başladık! Hep birlikte:
“Dünyâmıza ve âhiretimize zararlı ise,
Âyetlere ve sünnetlere aykırı ise,
Haram ise ziyân ise şüpheli ise,
Uzakta kalsın!” dedik; ve dikkat etmemiz gereken birtakım hususları hatırladık.☺️

Bâzı şeyler lüzumsuz yere sevincimizi, huzûrumuzu, vaktimizi alırmış. Bunları gerektiği yerde “Hayır!” diyerek kendimizden uzaklaştırmamız gerekirmiş.

Meselâ, Uykudan Önce’nin saatinde, bir arkadaşımız “Haydi gel! Oyuncaklarla oynayalım!” derse ona “Şu an gelemem. Dinlemem gereken çok güzel bir program var. Arzu edersen sen de gelip benimle dinleyebilirsin!” demeliymişiz.☺️

Çünkü eğer onun teklifini kabûl edersek, asıl mühim olan işimizi ihmâl etmiş ve bize faydalı olan şeyi kaçırmış olurmuşuz.

Ya da başka bir arkadaşımız: “Markete gidip cips, kola ve boyalı şekerlerden alalım!” derse, bir Gülberenk Çocuğu olarak bizler:
“Mümkün değil! Cipslerin içinde çok tehlikeli katkı maddeleri var! Kola son derece zararlı ve şekerler de boyalı! Onları almamalıyız! İstersen evde mısır patlatıp ayran içebilir, hurma yiyebiliriz.” gibi çok daha faydalı bir teklifle ona cevap verebilmeliymişiz! Sıhhatimize zarar verecek olan her türlü teklif karşısında îtirâz etmeliymişiz.?

Veyâ oruçlu olduğumuz esnâda birisi: “Gel berâber su içip ekmek yiyelim! Nasıl olsa burada kimse görmez!” derse ona: “Hiç kimse görmese bile Allah bizi her yerde görür. Biz O’nun rızâsı için oruç tutuyoruz!” demeliymişiz.

Yâni bir Gülberenk Çocuğu olarak, ibâdetlerimizi bozmamıza sebep olacak, Rabb’imiz ile aramızdaki güzel ilişkiye zarar verecek tekliflere kesinlikle “Hayır!” diyebilmeliymişiz.☺️

Bize teklif edilen zararlı ve yanlış işleri kabûl etmemekle birlikte, onları yapmaya alışmış olanları da hatâlarından döndürmeye; ayrıca kıymet verdiğimiz herkesi ve her şeyi de kötülüklerden korumaya çalışmalıymışız.

Başımıza gelebilecek en büyük zarar, Rabb’imizin emirlerini yerine getirmemekmiş! Meselâ kılmadığımız her bir namaz, aslında bize büyük bir zarârın isâbet etmesi demekmiş!?

Bizi namazdan alıkoyarak mâneviyâtımıza zarar vermeye çalışan nefs ve şeytan ile aramıza çok sağlam bir duvar örmeliymişiz.

Tüm bu tefekkürlerin ardından, namazın ehemmiyetini bir kez daha hatırlamak için hep birlikte “Namaz Şarkısı”nı dinledik! İbâdetlerimizi, nefs ve şeytanı yenerek, aksatmadan yerine getirmeye niyetlendik!

Programımızın sonunda abdestimizi aldık, namazımızı kıldık. Dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taradık. İhlâs, Felak ve Nas sûrelerini okuyup sağımıza döndük. Öğrendiklerimizin huzûruyla yattık, uyuduk!?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz!

Müellife: Merve Doğancı5 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Programı dinlerken araba ile seyahatte olmamıza rağmen oğlum ilgi ile dinledi ve çok istifâde etti. Elhamdülillah. ? Bu programı âilecek dinliyor ve din’leniyoruz.. Şükran Gülberenk! ?

 2. Misâfir dedi ki:

  Program çok güzeldi. GÜLBERENK gayreti, emeği ve azmi inanılmaz.

 3. Hatice Acungan dedi ki:

  Yerinde evet, yerinde hayır demeliyiz gerçekten. Yoksa hayatımıza kendi rızâmızla kötü şeyleri dâvet etmiş oluyoruz. Her zaman Allah’ın rızâsını kazanmayı başarırız bu şekilde canım arkadaşım. Bunu farkettim sâyende. Teşekkür ederim.

 4. Hilal ÖZÇELİK dedi ki:

  Başımıza gelecek en büyük zarar Rabb’imizin emirlerini yerine getirmemekmiş. Taşa kazır gibi nakşediliyor. Çok tesirli çok…

 5. Emine Akyasan dedi ki:

  Hakîkatli düşündüğümüz zaman; birçok şeyin vaktimizi aldığını, hayır diyememekten kaynaklanan ertelenmiş işlerimizin varlığını görüyoruz. Bu programda önceliklerimizi doğru belirlememizi; daha mühim olanı, mühim olana tercih etmemiz gerektiğini öğrendik. Ve bu doğrultuda yeni kararlar aldık.
  Gülberenk; ufuk açmaya, misâl olmaya devâm ediyor…⚘?

Yorum Yap