Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce, Gülberenk Çocukları’nın Grubu’nda, tüm heyecânı ile devâm ediyor! Bu akşam programımıza, güzel temennîler ve duâlar ile başladık. Sonra da şu bilgileri kazandık :

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, “Anasına ve babasına iyilik edene ne mutlu! Allâh-u Teâlâ onun ömrünü ziyâdeleştirsin!” (Heysemî, VIII, 137) buyurmuş; lâkin duyduk ki bâzı ağabeyler ve ablalar, annelerini-babalarını çok üzüyorlarmış. Ne onlarla sofraya oturup yemek yiyor ne de dışarı çıkarken haber veriyorlarmış. ?Bizler bu duruma hem şaşırdık hem de üzüldük. “Allâh’ımız onlara güzel ahlâklı, anlayışlı ve saygılı olmayı nasîp etsin!” diyerek duâ ettik.

Meğer bâzı kimseler de olmayan şeyleri uydurup söylerlermiş. En sâde ve basit şekilde telâffuz edilen cümleleri anlamayan insanlar, ya çok akılsız, ya çok dikkatsiz ya da çok kötü niyetli imiş.

Bizler, yalancı bir kimse lâf uydurdu diye, doğru işimizden aslâ dönmemeliymişiz. Hem çok cesur olmalıymışız hem de hayır yolunda hiç vazgeçmeden, sabırla ve kararlılıkla yürümeliymişiz.

Söylenen sözleri ve anlatılan durumları en güzel şekilde idrâk edebilen, dikkatli, akıllı ve sâfî niyetli insanlar olmalıymışız. Eğer bunu başarabilirsek, hem denilenleri doğru duyabilir ve anlayabilir hem de doğru davranışlarda bulunabilirmişiz.

Evvelâ annemize ve babamıza iyilik edip çevremizdeki herkes için rahmete dönüşmeli, sonra da hizmetlerimizi ve çalışmalarımızı en güzel şekilde yapmaya gayret etmeliymişiz.

Yalnızca insanlara değil, bitkilere ve hayvanlara da saygı duymalı, canlı cansız her yaratılmışa karşı hayırlı olmalıymışız. Sır tutmayı, sabredip sıra beklemeyi, özür dilemeyi, affetmeyi, teşekkürü ve şükrü bilmeliymişiz.

İşte böyleee… Bu akşam da programımıza, güzel bilgilerle ve “Örnek İnsan Marşı” ile son verdik! Hep birlikte, uyumadan önceki vazîfelerimizi yerine getirdik. Ardından, öğrendiklerimizi hayâtımıza geçirebilmek ümîdi ve duâsı ile yataklarımıza geçtik!

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ?

Müellife: Hatice SAĞLAM2 Yorum

  1. Sevil Fırat dedi ki:

    Anne babamıza ve bütün çevremize iyilik yapan,bhayra anahtar, şerre kilit olan kullarından olmayı nasip etsin Rabb’imiz inşallah.

  2. Emine AKYASAN dedi ki:

    İyiliği cesurca yapmak, yalana iftiraya rağmen istikâmetten şaşmamak…
    Yine hayatımıza düstur edinebileceğimiz çok güzel şeyler öğrendik. İyi ki Gülberenk var! İyi ki Uykudan Önce var! ?⚘

Yorum Yap