Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

İki günlük aranın ardından şükürle, sevinçle yine bir aradaydık. ☺️Bu akşamki Uykudan Önce’de iyilik yapmaktan bahsettik. ?

Meğer insanın kendisi ve çevresi için yaptığı her hayırlı iş, aslında iyilikmiş.

Hem insan iyiliklerini çoğalttıkça kendisini iyi hissedermiş. Gülberenk Çocukları olarak iyilik yapmaya ve faydalı amellerimizi arttırmaya gayret etmeliymişiz!?

Aklı fikri olmayan hayvanlar, bitkiler hattâ cansız varlıklar bile iyilikler yaparmış! ?

Meselâ, arılar bal; inekler, keçiler ve develer süt verirmiş. Eşekler ve atlar da yük taşır imiş. Kediler fareleri, fareler böcekleri yerken balıklar bize yemek olurmuş. Martılar sesleri ve güzellikleri ile ferahlık verir, köpekler bekçilik yapar imiş. Zararlı sandığımız yılan ve timsah gibi hayvanların derileri de çanta ve ayakkabı yapımında kullanılmakta imiş. Anlayacağınız, bize iyiliği dokunmayan hayvan yok gibiymiş!

Bitkilere gelinceee… Çiçekler etrâfa güzellik katar, kokularıyla ferahlamamıza sebep olurlarmış. Ağaçlar ve bâzı yeşillikler ortamdaki karbondioksiti alıp havayı temizlermiş!

Sebze ve meyve olan bitkilerin içinde bizim için çok faydalı vitamin ve mineraller varmış. Sonra onların renklerine, şekillerine, tohumlarına, çekirdeklerine bakarak tefekkür edip Rabb’imize yaklaşabilirmişiz!

Hava olmasa nefes alamaz, su olmasa yıkanamaz, ateş olmasa yemek pişiremezmişiz!

Aklı fikri olmayan hayvanlar, bitkiler ve cansız varlıklar bile faydalı olurken; aklı, irâdesi ve hisleri bulunan insanlar iyilik yapamazsa, bu çok büyük bir gaflet olurmuş.

Tırnaklarımızı kesmek, temizlenmek, güzel kokmak, Allâh’ın lûtfettiği boya kalemlerimiz ve kâbiliyetlerimizle faydalı resimler yapıp insanların tefekkür etmesini sağlamak; bir kediye su vermek, anne babamıza itaat etmek, sevdiğimiz birine hediye göndermek, Kurân-ı Kerîm’i öğretmek, birisinin sûreleri ezberlemesine yardım etmek… Saydık saydık, bitiremedik!

Anlayacağınız, iyilikler çeşit çeşitmiş! Onların hepsi de çok mühimmiş. ☺️

Allah iyilerin en iyisi, güzellerin en güzeli, cömertlerin en cömertiymiş! Bizler de O’na benzemeye çalışmalı, bunun için Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’e uymalıymışız!

Bugün de bunları tefekkür ettik. Sonra da öğrendiklerimizi hayâtımıza geçirmeye ve iyilikler yapmaya niyet ettik! ☺️

Abdestimizi aldık, namazımızı kıldık! Sağımıza dönüp, huzurla yattık! ☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ☺️

Müellife: Hatice Sağlam3 Yorum

 1. Deniz işik dedi ki:

  Katılmayı ihmal etmiştik burdan okudum okudum teşekkürümüzü ziyade kıldık …
  Rabbimize Hamd-ü senalar olsun katında kabul görsün Aaminn??

  Daha önce konu edilmiştir muhakkak ama tekrar Uyanıklık kazandırır?Bu sebeble
  *besmele nin önemi hakkında
  *hayvanların ve bitkilerin mucizelerinin anlatıldığı..
  *Koyun,keçi ve deve’nin ne kadar mübarek olduğu ve Süt ün bizler için hayat kaynağı olduğundan …
  *Ağaçların birer birer pazar tezgahına benzetildiği yeri konu olarak ele alınmasını bir de sizden ballı dinleyerek yüregimize NAKŞ EDİLMESİNİ TEMENNİ EDERİM ABLACIM…
  Bu yer Risale-i Nur 1.söz olarak geçiyor??
  Rabbim her nefesinden razı olsun senden vee Gülberenk ablalarımızdan❣??

 2. Hatice Acungan dedi ki:

  Her günümde yaptıklarımı Allah için yapacağım bundan böyle… Teşekkürler Arkadaşım.

 3. Emine Akyasan dedi ki:

  İyilik,güzellik deyince aklıma o küçük gül gelir. Küçücük saksısında etrafa güzellik katmaya çalışan ve bunu başaran o minicik gül.
  Ben olsam ne olur,olmasam ne olur dememiş. Vazifesini enn güzel şekilde yapmaya çalışmış. Ve bir çok kişinin tebessümüne vesile olurken, insanlar onu örnek almış,onun gibi olmaya çalışmış…biz de kabımızda iyilik yapmaya,iyiliği yaymaya çalışacağız…
  Sevgili Küçük Gül; hatrımızda hep böyle güzel kalacaksın⚘?

Yorum Yap