Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu haftanın son Uykudan Önce’sini de huzurla gerçekleştirdik. Yine birbirinden kıymetli bilgiler öğrendik.☺️

Meğer insan istekli olduğunda muhakkak yapacak bir şey bulurmuş. Çalışkan çocuklar işlerini programlar, düzene sokar ve sırayla yaparmış. Aslâ işleri yarım yamalak, ortalığı da dağınık bırakıp gitmezmiş.

Bize verilen işi doğru düzgün yaparsak insanlar bize güvenirmiş. Bâzı insanlar kendilerine verilen işi yarım yamalak yapıyor, işverenler de “Hay Allah, vermez olaydık!” deyip üzülüyor ve pişman oluyormuş. Bu devirde güven veren insanların sayısı çok çok azmış. ?

Anlayacağınız bize verilen vazîfeyi en güzel şekilde yapıp tamamlamalı ve çevremizdekilere güven vermeliymişiz. Meselâ biz Gülberenk Çocukları olarak babamızın ayakkabılarını boyayabilir, çorabımızı kendimiz yıkayabilir, annemize sofra kurmada yardım edebilirmişiz.

Canımız Allâh’ımız bize kuvvet, güç, eller, kollar, ayaklar ve akıl gibi nîmetler vermemiş olsa hiçbir işi başaramazmışız. Bütün başarılarımız Rabb’imizin ikrâmı iken “Ben yaptım, ben kazandım!” demek çok büyük bir hatâ olurmuş.

Anlayacağınız, güzel işler yapma kuvvetini, Rabb’imizin lûtfettiği nîmetlerle bulurmuşuz. O sebeple, şükretmeyi hiçbir zaman unutmamalıymışız. Yüceler yücesi Rabb’imiz kendisine şükrü, kullara teşekkür şartına bağlamış.

Meselâ annemiz kek yaptığında “Anneciğim ellerine sağlık, çok teşekkür ederim.” dediğimiz zaman Rabbimiz’e şükretmiş olurmuşuz. Annemize teşekkür bile etmeyip karşısında terbiyesizlik yaparsak, bu hiç de doğru olmazmış.

Bu tefekkürün ardından, “Çay Demlikte İnsan Hizmette Olgunlaşır!” Şarkısı’nı dinledik, sonra da Rabb’imizin nîmetlerini ve onlarla neler yapabileceğimizi düşünerek sevindik. ?

Öğrendik ki yorulmanın en güzel taraflarından birisi de uykumuzun gelmesiymiş. Eğer günümüzü hayırlı ve faydalı işlerle geçirmişsek yatağa geçtiğimizde kendimizi çok huzurlu hissedermişiz, yorgun bedenimiz de dinleneceği için sevinirmiş.☺️ Zâten yorulmuş bir bedenin hakkı temiz bir uykuymuş.Biz de hep berâber uyumadan önce yapmamız gerekenleri hatırladık:

Evvelâ niyet edip güzelce abdest almalı, namazımızı kılmalı; sonra da pijamalarımızı giyip, “Alâ sünnet-i Rasûlullâh” diyerek dişlerimizi misvaklamalıymışız. Ardından güzelce Besmele çekip yatağımıza geçmeli, Felak, Nâs, İhlâs Sûreleri’ni de okuduktan sonra sağımıza dönüp yatmalıymışız.

Aslında bunların hepsi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in sünnetleriymiş. Bunları hatırlayınca çok mutlu olduk ve hayâtımıza geçirebilmeye niyet ettik!

Sonra da “Misvakkkla Dişlerini!” Şarkısı’nı dinleyip programımıza son verdik. Hiçbir işimizi aksatmamaya ve en güzel şekilde yapmaya karar verdik! ?

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.☺️

Müellife: Hatice SAĞLAM

 5 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Yavrularımız da bizler de her gün tâzeleniyoruz bu güzel program sayesinde Elhamdülillah.? Bilmediklerimizi öğreniyor, bildiklerimizi ise tekrar ediyor, pekiştiriyoruz. Rab’bimize bu güzel programı bize nasip ettiği için şükrediyor, emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz.??

 2. Emine Akyasan dedi ki:

  Bu haftanın son programı da çok güzeldi. Çocuklar için ve bizler için çok faydalı bir program. Saatini sabırsızlıkla bekliyor tekrar tekrar dinliyoruz.
  Program sonunda oğlumun pijamalarını yıkayıp geldiğini görünce hem şaşırdım hem sevindim. ?
  Gülberenk çocukları çok nasipli. Tabii Gülberenk anneleri de…
  Doğrusu yolu uzaktan/yakından Gülberenk’e uğrayan herkes nasipli. Çok şükür⚘?

 3. Işın Karasulu dedi ki:

  Allah râzı olsun Gülberenk!?

 4. Rukiye Demirel dedi ki:

  Bir işe başlamadan önce hâlisâne niyet, abdest, o niyet üzere verilen sadaka ve daha bir çok güzel fikir kaynağını Gülberenk’ten öğrendik. Yaptığın işi temiz ve düzgün yap. Hakkını ver.
  Allah râzı olsun Gülberenk, şükür ki çocuklarımız senin ile tanıştı ve küçük yaşta bilinçleniyor.

 5. Rukiye Demirel dedi ki:

  Bir işi hakkıyla, en güzel şekilde yapmaya çalışmak ne de önemli bir şey. Günümüzde bu düşünce neredeyse yok olmuş kadar az. Yapılan iş ne olursa olsun önemsemeli ve en güzel şekilde yapmaya gayret etmeliyiz. Sadece dünyevi değil, Rabbimizin emir ve yasaklarını da aynı şekilde özenle eksiksiz yerine getirmeye çalışmalıyız. İnşallah yaşadığımız sürece bunlara riâyet eden Müslümanlardan oluruz. Âminn.?❤️ Burada yazdığım düşüncelerin çoğunu Gülberenk sâyesinde öğrendik şükürler olsun.

Yorum Yap