Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce’ye bu akşam, “Ağaçlar Kalem Olsa” isimli şarkıyı dinleyerek başladık. Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Ağaçlar kalem olsa, nîmetini yazamaz.
Benim Rabb’im hamde ve övgüye pek lâyıktır.
O’nun verdiği gibi hiç kimseler veremez.
Benim Rabb’im hamde ve övgüye pek lâyıktır.”

Ardından hep birlikte, şükredilecek ne kadar da çok lûtfa mazhâr olduğumuzu tefekkür ettik. Sistemli olarak çalışan organlarımızı ve uzuvlarımızı… Nefes alıp vermemizi… Gökyüzünü, bulutları, ayı, güneşi, yıldızları… Huzur ve güven içinde yaşadığımız vatanımızı, beş vakit dinlediğimiz ezanımızı, dalgalanan bayrağımızı… Daha sayamayacağımız nice nîmeti düşünüp şükrettik.

Meğer insan olarak en büyük vazîfemiz, Rabb’imize olan şükür borcumuzu ödemeye çalışmamızmış. Yoktan var edilmiş olmak bile, şükründen âciz kalınacak bir nîmetmiş. Hâl böyleyken; varlıklar içinde insan, insanlar içinde Müslüman, gelmiş geçmiş tüm ümmetler içinde de Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellemin ümmeti olmak, çok büyük mazhâriyetlermiş. Sâdece bu nîmetler için bile, Rabb’imize şükür secdesine kapanıp bir ömür başımızı kaldırmasak, yine de az, yine de noksan, yine de “Hiç” hükmündeymiş.

Şükür, sâdece dilimiz ile “Yâ Rabbî! Sana şükürler olsun!”, demek değilmiş. Bilâkis, Allâh’ın kendisine lûtfettiği nîmetlerin hepsini yaratılış maksadına uygun olarak kullanmakmış.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem, “Allâh’ım! Seni zikretmek, Sana şükretmek ve Sana kulluk etmekte bana yardım et!”, diye duâ etmemizi tavsiye buyurmuşlar.

Yüceler yücesi Rabb’imizin de İbrâhim Sûresi 7. âyet-i kerîmede, “Şükredenlerin nîmetini artırırım!” buyurduğunu duyunca, şükür husûsunda daha gayretli olmak için kendimize söz verdik.

Bu program vesîlesiyle arkadaş olmayı nasîp eden yüceler yücesi Rabb’imize şükrettik ve bugünkü Uykudan Önce’ye böylece son verdik. Hayır hayır, ayrılmadık! Çarşamba akşamı tekrar buluşmak ümîdi ve duâsı ile yatağımıza geçtik.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com internet sitesindeki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Hatîce SAĞLAM
07.06.2021, ADANAYorum

  1. Hatice Acungan dedi ki:

    Şükürler olsun ki, şükrü anlatan ve çok güzel bir şarkı ile başlayan bir program oldu.Yine tefekkür ettik, yine nîmetleri hatırladık. Çoook teşekkür ederizzz.????

Yorum Yap