Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bir Uykudan Önce Programı’nı daha, huzurla gerçekleştirdik. Yine, birbirinden kıymetli şeyler öğrendik. ☺️

Meğer, misvak kullanmak ne de güzelmiş. Çürümeyen, kararmayan, sağlıklı dişlere sâhip olmak istiyorsak; ağız ve dişlerimizi misvakla temizlememiz gerekirmiş.

Hep birlikte dinlediğimiz Rızâ Şarkısı’ndan da anladık ki:
“Saçımızdan, gözümüzden, kaşımızdan, kulağımızdan, burnumuzdan, yâni her bir uzvumuzdan râzı olmalıymışız.” Rabb’ imizin verdiği şeylerden râzı olursak, sevinçli ve huzurlu olurmuşuz. Eğer râzı olmaz da suratımızı asarsak, çirkinleşirmişiz. Hâlbuki insan, gülümserse güzelleşirmiş. ☺️ Sâdece, “Râzıyım!” demek de yetmezmiş. Allâh’ın verdiği nîmetleri, çok iyi kullanmamız gerekirmiş. O nîmetlerin en mühimlerinden birisi de, dişlerimizmiş. Kadrini kıymetini bilmemiz gerekirmiş. ☺️

Öğrendik ki; diş fırçası, naylon kıllardan oluşan, plastik sapı olan bir şeymiş. Dişlerimizin arasındaki gıdâ parçacıklarını temizlemekten başka, hiçbir işe yaramazmış. Üstelik, mâcun olmazsa, tek başına hiçbir şey yapamazmış. Mâcunun içinde bulunan kimyasal maddeler, vücutta birikir, beynimizin ve algılarımızın gücünü zayıflatırmış. Hattâ bizi, mutsuz, unutkan ve aptal yaparmış. ?

Bunları öğrenince, düşündük, düşündük, düşündük… “Ağzımızı ve dişlerimizi temizlemenin, başka bir yolu olmalı.” dedik. Misvak kullanmanın, hem sağlıklı hem de kolay olduğunu duyunca çok sevindik. Meğer misvak, erak ağacının dalıymış. Ölümden başka, her derde devâymış. Hiç zararı olmadığı gibi, birçok faydası varmış. Hem misvak kullanmak, her şeyden önce, Rabb’imizin rızâsını kazanmak ve Sevgili Peygamberimiz’in sünnetini yaşamak için güzel bir fırsatmış. ☺️ Bizler, misvak kullandıkça, îmânımız kuvvet buluyor, Rabb’imiz bizden râzı oluyor, melekler seviniyormuş. Üstelik sözlerimizin tesiri de çoook güzel oluyormuş. ☺️

Bunları öğrenince çok sevindik, hemen dişlerimizi misvaklamak istedik. ☺️ Hep birlikte “Misvakla Dişlerini Şarkısı”nı dinleyip, faydasından çok zararı olan diş fırçasını değil; onlarca faydası varken, tek bir zararı bile olmayan misvağı kullanmaya niyet ettik. ☺️

Programımızın son dakîkalarını, yüceler yücesi Rabb’imizin
“O’nun emrine uyun, beni seviyorsanız O’na itaat edin.” buyurduğu, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve selleme salât-u selâm getirerek değerlendirdik.

Ve böylece, bir Uykudan Önce Programı’ nın daha sonuna geldik. Fırçaları, macunları attık. Dişlerimizi misvakladık ve öylece yattık. ☺️

Eğer sizler de bu güzel programdan istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ☺️

 10 Yorum

 1. Elif Ercan dedi ki:

  Misvak ancak bu kadar güzel anlatılır ve yaşatılırdı Kim bilir kaç çocuk elini bile sürmek istemezdi fakat siz vesîle oldunuz. Allah râzı olsun ve hayırla, huzurla dâim etsin.

 2. Sabîre Cengiz dedi ki:

  Çok kıymetli ve özel bir programdı. Evdeki bireyler ikiye bölünmüşken misvak / fırça diye… Hocam konuyu her yönüyle o kadar güzel aktardı ki misvaklarımız bugün geldi, Allah’ın emânetleri kafalarında soru işâreti kalmadan “Evet yapacağız!” dediler. Tebessümle heyecanla bekliyoruz. Allah râzı olsun, Rabbim iki cihân saâdeti versin.

 3. Selma Metinoğlu dedi ki:

  Misvak kullanıyordum ama kuruması, bardağa koyunca da küflenmesini önleyemedim. Siz nasıl kullanıyorsunuz târif eder misiniz? Yoksa temizliğinden memnunum ve kokusu da hoşuma gidiyor. Teşekkürler, Allah râzı olsun.

  • Gülberenk dedi ki:

   Merhaba Selma Hanım,
   Misvak suda bekletilmemelidir. İlk kullanıldığında, şâyet çok sert ise kısa süre bekletilebilir. Bunun hâricinde kullanılacağı vakit ağızda ıslatılır, hemen yumuşar.
   Bakteri de barındrımadığı için gönül rahatlığıyla bu şekilde kullanabilirsiniz.?

 4. Hatice Akyağ dedi ki:

  Çocuk olasım geliyor. Lâkin yine de çok istifâde ediyorum. Allah râzı olsun.

 5. Melek ERTÖRÜN dedi ki:

  Misvak konusuna öyle ihtiyâç vardı ki… İçeriği duyunca çok çok sevindik, ilgi ve heyecanla dinledik. Hocamız’dan ve tüm ekip çalışanlarından Rabbimiz sonsuz râzı olsun! ????

 6. Zekiye Gül dedi ki:

  Kıymetli Neslihan Hocam, ?
  Başta siz ? olmak üzere ekibinize çok çok çokkk teşekkür ederiz. Allah kat be kat râzı olsun. Dâim duâlarımızdasınız. Hizmetlerinizi anlatıyoruz inşaaallah, güzel güzel insanları sizlerle buluşturmak maksadıyla …
  2003-2005 yılarında Aziz Mahmud Hüdâyi K.k. eğitimlerinize katılmak nasîp olmuştu, elhamdulillah. Talebeniz olma imkânı bulabilmiştik, sınırlı zaman da olsa. Şimdilerde baktık ki davânız devâm ederken bizlerden sonra evladlarımıza yetiştiniz. El attınız onların tertemiz gönülllerine, ektiniz Gülberenk’in güzel kokulu tohumlarını. Bizler de bu vesîle ile evladlarımzla birlikte talebeniz olabildik tekrar hamdolsun?
  2 oğlum da (yaşları 8-3), Saat 21:00’i dört gözle bekliyorlar. Heyecânlarını görmenizi isterdim. Büyük olan, “Hadi anne koş koşşş başlayacak!” derken, heyecânlanan ufaklık: ” Gülberenk! Gülberenk! Gülberenk!” diye anons yapar gibi koşuşturuyor ortalıkta
  Rabbim ebeden râzı olsun ???

 7. Sevil Fırat dedi ki:

  Her gece saat 21:00’i iple çeker olduk ? Hem eğitici hem öğretici , hem de çok eğlenceli? Oğlum anketlere büyük bir iştiyakla katılıyor, şarkıları da severek dinliyor.Çok istifâde ediyoruz.Teşekkürler Gülberenk! ???

 8. Deniz Duman dedi ki:

  Bu gecede Rabbimin ikrâmlarını üzerimize aldık. İki oğlum ve 2 yaşındaki kızımla dinliyoruz. Çok istifâde ediyoruz. Karar verdik: Diş fırçalarımızı ve diş macunlarımızı çöpe atıp yarın âilece misvak alıp dişlerimizi misvakliyacagiz inşallah!
  Her akşam sabırla sizi bekliyoruz.
  İyiki uykudan önce var…

 9. Sâre Pazar dedi ki:

  Yine bu akşam da çok güzeldi Uykudan Önce. Biz misvağın faydalarını öğrenince annem kardeşimle bana çetele yaptı. Her gün yaptıkça tablomuza tik atıyoruz. Misvağın tadı da çok güzel. Gülberenk bize yine güzellikleri, sünnetleri hatırlattı. Teşekkür ederim.

Yorum Yap