Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Uykudan Önce Programı’na bu akşam, “Tesettür Şarkısı”nı dinleyerek başladık! Hep birlikte:

“Elmayı koruyan kabuğu var.
Elması koruyan kutusu var.
Peki beni koruyan neyim var?
Benim de tesettürüm var!” dedik.

Meğer tesettür; örtmek ve gizlemek mânâlarına gelirmiş ve yüceler yücesi Rabb’imizin, kullarına kesin olarak emrettiği hususlardan biriymiş.

Penceresinde perde olmayan bir evin içinde yapılan her şey, dışarıdan rahatlıkla görünürmüş. Mahremiyetlerini muhâfaza etmek isteyen kimseler ise dışarıdan gelebilecek bakışları engellemek için perdelerini kapalı tutarlarmış.

Değerli mücevherler, insanların gözleri önünde tutulmaz, kilitli kutularda saklanırlarmış. Meyvelerin kabukları, çürümelerini ve bozulup kokuşmalarını önlermiş.

İşte yüceler yücesi Rabb’imiz de mahlûkâtın en şereflisi olan kullarına çok kıymet verir ve onları, her türlü kötülükten muhâfaza etmek istermiş.

Nitekim Allâh’ımız, mukaddes kitâbımız Kur’ân-ı Kerîm’in Nur Sûresi 30. ve 31. âyet-i kerîmelerinde: “Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki Allah, onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesnâ, zîynet yerlerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar.” ve Ahzab Sûresi 59. âyet-i kerîmesinde: “Ey peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış giysilerini üzerlerine bürünsünler. Bu, tanınıp rahatsız edilmemeleri için en uygun olanıdır. Allah ziyâdesiyle bağışlamakta ve çok esirgemektedir.” buyurmuş.

Gülberenk Çocukları olarak bizler, bu âyetlerin tefsîrini en güzel şekilde öğrenmeli ve hayâtımıza tatbîk etmeliymişiz. Sevdiklerimizi de tesettür husûsunda bilgilendirmeli, daha edepli ve mütesettir olmak yönünde, hep birlikte gayretlenmeliymişiz.

Eğer sizler de birbirinden faydalı ilimlerle zenginleştiğimiz programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
09.08.2021
Balıkesir

 Yorum Yap