Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak, Uykudan Önce’ye heyecanla ve neşeyle devâm ediyoruz! Bu akşamki programımıza, hep birlikte büyük bir coşkuyla “Sünnet Marşı”nı dinleyerek başladık! Sözlerinden bir kısmı şöyleydi:

“Cumâ günü olunca boy abdesti alırdı,
Çıkarken soğuk suyla ayağını yıkardı.
Tırnaklarını keser, saçlarını yağlardı.
Beyaz giyer, mescide bir nur gibi doğardı.

Sağ ayağıyla girip musâfaha ederken,
Ashâbı ona bakar, onun gibi yapardı.
Sünneti yaşadıkça güzelleşti hâlleri,
Gökteki yıldız gibi ışıldadı her biri.”

Öğrendik ki sahâbe efendilerimiz, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in her hâlini dikkatle izleyip taklit ederlermiş. İçlerinden kimisi adâlette ve cömertlikte, kimisi îman aşkında, hayâda, teslîmiyet ve hizmette, insanlığa zirve misâller teşkîl etmişler. Bir hadîs-i şerifte, “Ashâbım gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız, doğru yolu bulursunuz. (Câmiu Beyâni’l-İlm)” buyurulmuş. Bizler de onları kendimize örnek almalı, sünneti seniyyeleri öğrenip yaşama gayreti içinde olmalıymışız.

Sevgili Peygamberimiz, çocuklarla her fırsatta alâkadar olurmuş. Karşılaştığında selâm verirmiş. Hastalandıklarında ziyâretlerine gider, gönüllerini hoş edermiş. Hattâ bir gün, kuşu ölen çocuğun evine gitmiş, saçlarını okşayıp yanağından öpmüş ve onu neşelendirmek için latîfe yapmış.

O (sâllallâhu aleyhi ve sellem), Rabb’ine karşı her dâim duâ ve ilticâ hâlinde imiş. “Bir mü’minin bir mü’mine gıyâbında duâsından daha çabuk kabûl edilen hiçbir duâ yoktur.” (Tirmizî, Birr, 50) buyurarak, Allâh’a niyazda bulunmanın ehemmiyetine dikkat çekmiş.

Gülberenk Çocukları olarak bizler, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in ve O’nun mübârek ashâbının izinden gitmeli, Sünnet Marşı’nı ezberleyerek hayâtımıza geçirmeliymişiz.

Yatmadan evvel dişlerimizi misvaklayıp saçlarımızı taramalı; İhlâs, Felâk ve Nâs Sûreleri’ni okumalıymışız. “Alâ sünnet-i Rasûlullah” diyerek sağımıza dönmeli, güzelce dinlenmeliymişiz.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
09.07.2021
BalıkesirYorum Yap