Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Yeni sezonu Arabalı Program ile açtık! ☺️ Yine çok güzel bilgiler kazandık! Hep birlikte, yolları ve yolculukları tefekkür ettik.

Bu ayki misâfirlerimiz; Araba, Araba Lastiği, Araba Tâmircisi ve Taksi Şoförü idi. Onlar konuştu, bizler de heyecanla dinledik! 🤓

Karada, havada ve suda, bir yerden bir yere gitmek üzere aşılan uzaklığa “Yol” denirmiş.

İnsanların bir hedefe ulaşmak için yolları kullanmasına, “Yolculuk” ya da “Seyahat” adı verilirmiş.

Yol, yolculuğun kolaylaşması içinmiş. Yolların yapılması, kısaltılması ve daha iyi hâle getirilmesi, çok önemli hizmetlermiş.

Yolcuların gitmek istedikleri yere hızla ulaşmasına, taşıtlar yardım edermiş. Bunlar; otomobil, gemi, tren, vapur, uçak gibi taşıma araçlarıymış. Binek, biz insanlar için temel ihtiyaçlardanmış. Devrimizin en çok kullanılan bineği, arabaymış.

Arabaya binince şöyle duâ etmeliymişiz: “Bunu bizim hizmetimize veren Allâh’ı yüceltir ve tesbih ederiz; yoksa biz buna güç yetiremezdik. Şüphesiz Rabb’imize döneceğiz ( Zuhruf  / 13,14 )”.

Karayollarında seyahat edenlere, tabelalar rehber olurmuş. Hayat yolundaki en güzel rehberimiz de kutsal kitabımız Kur’ân ı Kerîm’miş. Yüceler yücesi Rabb’imiz şöyle buyurmuşlar: “Kendisinde hiçbir şüphe bulunmayan şu kitap, müttakîler için bir yol göstericidir ( Bakara / 2 )”.

Kazâlardan korunmak için, yol göstericileri ve kuralları, ciddiyetle dikkate almak gerekirmiş.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sallâllâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlar:
-“Yolculuk, birinizin yeme içmesini ve uykusunu engelleyen bir çeşit sıkıntıdır. Bu sebeple yolcu, işini bitirdiğinde bir an önce evine dönsün ( Buhârî /Umre,19 )”.
-“Üç kişi yola çıkacağı zaman, aralarından birini başkan seçsinler ( Ebû Dâvûd / Cihâd,80)”.
-“Eğer insanlar, yalnız başına yolculuk yapmakta ne sakıncalar olduğunu benim kadar bilselerdi, hiçbir yolcu, gece yolculuğuna yalnız çıkmazdı ( Buhârî / Cihâd,135 )”.

Hayırlı yol arkadaşlarına sâhip olmak, çok büyük bir nîmetmiş. Sevgili Peygamberimiz, her zaman pek hayırlı bir yol arkadaşı imiş. Yolculuk esnâsında arkadan gelir, yürümekte güçlük çekenleri bineğine alarak yardımcı olur ve onlar için duâ edermiş ( Ebû Dâvûd / Cihâd,94 )”.

Hangi yolda, nereye doğru, nasıl ve kimlerle gittiğimiz çok önemliymiş.

Bu kıymetli bilgileri öğrenip tefekkür edince ellerimizi açtık ve şöyle niyâz ettik:

“Allah’ım! Bineğimizi güçlü ve temiz… Yolumuzu doğru ve düzgün… Yolculuğumuzu kolay ve huzurlu… Yol arkadaşlarımızı hayırlı ve nurlu… Ve bizi, yolumuz ve yol arkadaşlarımız için rahmet unsûru eyle, ne olur. Âmîn.”

Pogramın son dakîkalarında, kimimiz ses kaydı yollayarak kimimiz de mesaj yazarak duygularımızı ifâde ettik. Her ay, kardeşliğimizin perçinlendiği bu müstesnâ birliktelik için Rabb’imize şükrettik.

Arabalı Program’a aktif katılım sağlayanlara ne hediye edileceğini şimdiden çok merâk ettik ve heyecanla beklemeye geçtik! 🤓

Önümüzdeki ay, Ballı Program’da tekrar buluşabilmek ümîdi ve duâsı ile özlerimize sefer ettik! ☺️

Gülberenk Programları’ndan istifâde etmek isterseniz, 0534 245 18 08 numaralı telefonu arayabilirsiniz! ☺️32 Yorum

 1. Misâfir dedi ki:

  Canım arkadaşım ben İstanbul Fatih’ten katılıyorum. Çok mutluyum burada olduğum için. Öğreten kişilere ve sana da çok teşekkür ederim. Seni çok özledim ve seviyorum.

  Gülberenk programlarını çok seviyorum. Şu anda ezan okunuyor.Hem onu sevinci hem de bu programda olma sevinciyle seni dinliyorum. Teşekkürler canım arkadaşım.

  Zeynep.

 2. Misâfir dedi ki:

  Canım arkadaşım program çok güzeldi. Bütün emeklerinize teşekkür ederim. Yine ve yine araba ile ilgili çok güzel şeyler öğrendik. Seninle yine sohbet etmeyi Allah nasip etti. Allâh’ıma şükrediyorum ve Bir dahaki programda da görüşmeyi bekliyorum. Çok teşekkürler. Ve gelecek hediyeyi dört gözle bekliyorum. Program gerçekten, gerçekten çok güzeldi. Emeklerinize sağlık.

  Zeynep.

Yorum Yap