Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği, Telegram uygulamasında, Gülberenk Çocukları’nın Grubu’nda programlar yapmaya devam ediyor. Her ayın ilk Cumartesi Pazar günü Aylık Eğitici Çocuk Programlarıyla, hafta içi Pazartesi, Çarşamba ve Cuma akşamları da Uykudan Önce Programıyla sizlerle buluşmayı sürdürüyor. 🙂

Bir Aralık Programı’nda, elimize geçen her fırsatı, bulduğumuz her bir aralığı hayırla doldurmamız gerektiğini öğrendik ve kısacık zamanların, aslında ne kadar da çok işlere yetebildiğini fark ettik.

Meğer anlar, saniyeler, dakikalar ve saatler çok kıymetliymiş. Meğer ancak, ânın kıymetini bilenler günlerini iyi değerlendirebilirmiş. İnsan, elinde olanı değerlendirmeden uzaktakine ulaşamaz, şimdiyi hayırla doldurmadan gelecekte de hayra kavuşamazmış.

En önemlisi, içinde bulunduğu vakti faydalı çalışmalar yaparak geçirmekmiş. Çünkü geçen geçmiş,  gelecek ise belki de hiç gelmeyecekmiş.

Yapmakta olduğumuz bir işin bitmesinden, bir sonraki işin başlama vaktine kadar geçen zamana, “Aralık” denirmiş. Her aralığı hayra ve şükre yurt edebilmek çok önemliymiş. Gülberenk çocukları, bulduğu her boşluğu, dünyası ve ahireti için faydalı olacak amellerle değerlendirirmiş.

Yüceler yücesi Rabb’imiz, “Zorlukla berâber bir kolaylık vardır. Doğrusu her güçlüğün yanında bir kolaylık vardır. Öyleyse, önemli bir işi bitirince hemen bir diğerine koyul ve yalnız Rabb’ine yönel. “ buyurarak bizlere, boş durmamayı ve vakti iyi kullanmayı emretmiş.

“İyi de hiç mi dinlenmeyeceğiz?!” diye soruyorduk ki cevap geldi: Hac Sûresi 65. âyette, Rabb’imizin bize karşı çok şefkatli ve merhametli olduğu bildirilmiş. Allah bizden, kendimizi hayır ile dinlendirmemizi istermiş. Zihnimizi yoran bir işten sonra bedenimizi çalıştıracak bir işle, bedenimizi yoran bir işten sonra zihnimizi yoran bir işle dinlenebilirmişiz. 🙂

Bulduğumuz aralıkları komşumuzla sohbet ederek, arkadaşımızı sevindirerek, güç gerektirmeyen küçük işleri kendi kendimize hâllederek, kitap okuyarak, yeni bilgiler öğrenerek, ibâdet ve zikrederek, elişleri yapıp üreterek ya da sonraki vakitlerde kuvvetli olabilmek adına uyuyup dinlenerek değerlendirebilirmişiz.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa sallâllâhu aleyhi ve selem şöyle buyurmuşlar: “İki şey vardır. İnsanların çoğu onun kıymetini bilmezler: Sağlık ve boş vakit. ( Buhârî –Rikak 1) Programdaki birbirinden güzel tiplemelerin anlattıklarından tüm bunları öğrendik ve hep berâber, Yâ Rabbî! Bizleri hayatındaki tüm boş anları fırsat bilip hayırla dolduran ve bu sevinçle yaşayıp çokça şükrederek nihâyetinde cemâline kavuşanlardan eyle. Âmin. 🙂

Sen de bu programlara katılmak istersen, 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayarak kayıt yaptırabilirsin. 🙂

 2 Yorum

  1. Mukaddes Çabuk dedi ki:

    Bir Aralık Programı, bir yetişkin olarak benim için çok faydalı oldu. Yeri geldikçe sunulan görsellerdeki metinlerin, muhtaç olduğumuz, hatırlamamız gereken unuttuklarımızı, kalbe dokunarak hatırlattığını söylemek isterim. Karakterleri seslendiren, yaşları ufak fakat güzel işler yaparak, bizlere birer sadaka olan evlatlara ve programın yapılmasında emeği geçen, başta Neslihan Nur Türk Hanım olmak üzere bütün ekibine teşekkür ederim. Vakti ve değerlendirilmesini, akıp giden, solan ömrümüze diriltici bir su ettiğiniz için ayrıca Allah râzı olsun.

  2. Emine Akyasan dedi ki:

    Bir Aralık Programı!nı çok severek dinledik. Özlü sözlerle dolu bir programdı. Hem dinledik hem de notlar aldık. Kalp çok güzeldi, “Güp güp!” diye başlayıp “Hayy Hak!” diye bitmesi mânidardı. Doğrusu her şey çok güzel ve emekliydi. Allah emeği geçenlerden râzı olsun. Unutulmaz bir hâtırası oldu nezdimde. ⚘?

Yorum Yap