Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği, Telegram’da, Gülberenk Çocukları’nın Grubu’nda, her akşam saat 20:30’da yayınlanmakta olan Uykudan Önce Programı’na ek olarak, tam on yıldır, her ayın ilk Cumartesi Pazar günü saat 13:00 – 14:30 aralığında gerçekleştirmekte olduğu aylık Eğitici Çocuk Programları’na da devam ediyor.

Ekim ayının “Kolda Bilezik” başlıklı programında, kolumuzdaki görünmeyen bileziklerden, yani istîdatlarımızdan bahsettik.

Meğer Allah, her bir kuluna farklı kâbiliyetler vermiş. İnsanın yapmayı başarabildiği işler, altın bilezikten çok daha kıymetliymiş. Hünerlerimizi ortaya koyarak üreteceğimiz eserlerle, altını satın alabilirmişiz; fakat istîdâdı altınla satın alamazmışız. Zanaat ehli bir insan, altın sahibi insandan çok daha zenginmiş.

Altın, gümüş gibi maddelerden yapılmış bilezikler, zâhirî süs ve zenginliklermiş. İnsanların birçoğu bunların peşinde koşar, alabilen takar, alamayan ise uzaktan bakarmış. Pahası biçilemeyen asıl süs ve zenginlik ise, nakış, örgü, dikiş, teknoloji, marangozluk, ilim, lisan, aşçılık, tâmirat, resim, müzik… gibi sahalarda mahâretli ve başarılı olmakla elde edilen görünmez bileziklermiş.  Allah her insana, bunlardan birini ya da bir kaçını nasip etmiş. Bu bileziklerin varlığını fark etmenin ve kullanmanın yolu, bir ustadan ders almaktan geçermiş.

Emek vererek, çalışarak faydalı olanlar, çok kıymetliymiş. En kolayı hazır parayı harcamak, en zoru ise elinin emeğiyle para kazanmakmış. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa, sâllallâhu aleyhi ve selem, “ Kişi, kendi elinin emeğinden daha temiz bir kazanç elde etmemiştir”, buyurmuş ve bütün Müslümanlara çalışmayı tavsiye etmiş. Çünkü hem kendisine hem de çevresine rahmet olmak ve başkalarına muhtaç kalmaktan korunmak böylece mümkün imiş.

Başarınca, kalbimizde sevinçten kelebekler uçarmış. 🙂 Günü çalışarak ve faydalı eserler üreterek geçiren, geceye huzurla erermiş.

Hayâllerimiz, aklımız, fikrimiz ve hünerlerimiz Allah’ın lûtfettiği birer hazîneymiş. Ümitle çalışanlar nice setler aşar, mâzeret üretmekten kurtulup çözümlere ulaşırlarmış. Çalışmanın verdiği tatlı yorgunluk her şeye değer ve asıl şükrü, elini, kolunu, gözünü hayırlı işler için kullananlar edâ edermiş.

Tüm bunları öğrenince düşündük. Acaba bizim kolumuzda hangi bilezikler var? Onları Allah rızâsı için nasıl harekete geçirebiliriz? Nasıl tefekkürle, şükürle ve emekle, “El kârda, gönül Yâr’da!” sözünü yaşayan akıllı kullardan olabiliriz?

Suâllerin güzelleştiği, cevapların netleştiği bu güzel programda, kolumuza başka bir gözle baktık, zenginliğin târifini yeniden yaptık… Ve diğer programları, daha da büyük bir şevkle beklemeye başladık. 🙂

Gülberenk programlarına siz de katılmak isterseniz, ücretsiz kayıt için hemen arayabilirsiniz:  🙂

0542 808 82 588 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Çok düşündürücü, hayret ve gayret verici bir programdı.? Rab’bimiz her iştîdâdımızı geliştirip kullanmayı,rızâsına ermeyi, onun için vermeyi,cennetinde Cemâlini görmeyi cümlemize nasîp etsin inşallah. ?

 2. Misâfir dedi ki:

  “Gülberenk çocuğu ”
  Gulberenk çocuğu,ne olmak istersin ?
  Gülberenk’in çocuğu ?
  ??????❤❤❤❤

  HAYRÜNNİSA.

 3. Ayşe Kaya dedi ki:

  Kolda Bilezik Programı çok güzeldi bu program da istîdâtlarımızı keşfedip Allah yolunda nasıl kullanırız, bunu ögrendik Allah râzı olsun Gülberenk.

 4. Hilâl Özçelik dedi ki:

  Tefekkür ufkumuzu genişleten, müthiş tesirli bir programdı. Allah râzı olsun.

 5. Esma ~ES ~ dedi ki:

  Teşekkürler Gülberenk!

 6. Hatice Acungan dedi ki:

  Gülberenk aylık programları müthiş bir kaliteyle devâm ediyor. Ekim programı ” Kolda Bilezik ” ismiyle merak uyandırdı.Hem Cumartesi günü hem Pazar günü dopdolu iki program ile karşılaştık. Çok istifâdeliydi. Hepimiz bileziklerimizi gözden geçirdik, teşekkür ederim canım arkadaşım benim. Kasım programını heyecân ile bekliyoruuuz…

 7. Hatîce Kübrâ TOPÇU dedi ki:

  Kolda bilezik mi? ? Bu program ‘bilezik’ kavramını ilk defâ böyle düşündürdü dinleyicilerine. Meğer istîdatlarımız, altın bileziklerden daha mühimmiş. Emeği geçen herkese teşekkürler. ?

 8. Emine Akyasan dedi ki:

  Kolda Bilezik Programı’nı çok sevdim. Misâller, seslendirmeler, slayt, bilhassa şarkı muhteşemdi. Hem öğrendik hem de bileziklerimizi kullanırken nasıl tefekkür edeceğimizi düşündük…
  Bu programda “Hayat müslümanın tesbihidir.” sözünün çok güzel yansımalarını gördük…
  Allah emeği geçen herkesten çokça râzı olsun. Duygulu, hissiyatlı ve çok sevimli bir programdı.
  Gülberenk; gözümüzde perde, hâlimizde bürde…⚘?

Yorum Yap