Sevgili Arkadaşlar!

Ekim ayında Gülberenk Programı’nda bir araya geldik.  Hak ve Hürriyet konusunu işlediğimiz programın rengi Kırmızı idi. Her yer kırmızı çiçeklerle süslenmişti. Yapraklarda gezinen uğur böcekleri çok şirindi.

Karagöz ve Hacivat amcalar, hocalarımızın bizim üzerimizdeki haklarından bahsettiler. Meğer öğretmenlerimizin, bizim üzerimizde ne de çok hakları varmış. Onlara hürmet etmek, çok önemli bir vazifeymiş. İlim, ne kadar da kıymetliymiş.

Ardından, bir oyun başladı ki görmeye değer. Oyunda bir çocuk ile onun içindeki İyi Ses ve Kötü Ses vardı. Çocuk, kafese hapsettiği kuşun üzüntüsünden habersiz, playstation oynarken, içindeki iyi ve kötü ses konuşmaya başladı.

İyi ses onu bahçede arkadaşlarıyla oynamaya davet ederken, kötü ses tam tersini söyledi. İyi ses dışarıda dondurma yiyerek kul hakkına girmemesi gerektiğini hatırlatırken, kötü ses onun bu hâlini alkışladı. İyi ses çocuğun namaz kılmasına sevinirken, kötü ses, namazda başka şeyler düşündürebilmek için elinden geleni yaptı. En sonunda çocuk, içindeki iyi sesi dinledi ve kuşu salıverdiği kafese, kötü sesi hapsetti. İşte o günden sonra çocuk, hep iyilikle meşgul oldu ve güzel işler yapmaya başladı.

Sadece insanların değil, hayvanların ve bitkilerin de üzerimizde hakları varmış. Sunucu ablamızın anlattığı kısa hikayelerle bunu hatırladık.

Esas hürriyet, Allah’ın emirlerine uygun yaşamak ile mümkünmüş. Bunu, Uğur Böceği ile Karınca’yı dinlerken öğrendik. Kuvvetli olanların, hakkını savunamayan zayıflara yardımcı olması gerekirmiş.

Vatan Şarkısı’nı hep beraber söylerken, haklarımız ve hürriyetimiz uğruna can veren şehitlerimizi andık.

Ayrılmadan önce, ay yıldızlı al bayrağımız açıldı ve hep beraber İstiklâl Marşı’mızı söyledik. Çok duyguluydu. Çok heyecanlıydı! Marş bitince bayrağımızı edeple katladık.  Onu hürmetle öperken, kalbimiz onurla doldu.

Çıkışta ikrâm edilen o kıpkırmızı elmalar ise daha çok şükretmemizi öğütlüyor gibiydi. 🙂

İşte bu duygularla, yeni programın hazırlıklarına çoktan başladık bile. 🙂 Önümüzdeki ay, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla, Gülberenk, 12 – 13 Kasım tarihlerinde sahne alacak. Hepinizi bekleriz! 🙂

Sevgiyle!

Not: Nasreddin Hoca’mız hasta olduğu için gelememişti, üzüldük. Lütfen onun için duâ eder misiniz ? 😀Yorum Yap