Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Uykudan Önce ve Eğitici Çocuk Programları, internet ortamında tüm heyecânıyla devâm ediyor! Kasım ayında gerçekleşen Kilimde İlmek Programı’nda, bütünde parça olmanın ehemmiyetinden ve kişiye yüklediği mes’ûliyyetlerden bahsettik.

Meğer parça olmak çok mühimmiş; çünkü ancak, parçalar tam ve düzgün olduğunda bütün, muazzam görünebilirmiş. Parçaları mânâlı kılan şey, diğer parçalarla bir araya gelmesiymiş.

Meselâ her Müslüman, İslâm âleminin kıymetli bir parçasıymış. Eğer Müslümanlar, birbirine sıkı sıkı tutunur ve yardım ederse; işte o zaman, bütün bir İslâm âlemi kuvvetlenirmiş.

Parça olmak güzel; fakat yeterli değilmiş. Parçanın, bütün içindeki vazîfesini güzelce îfâ etmesi gerekirmiş. Eğer parça tembellik eder ve yapması gerekeni doğru düzgün yapmaz ise, bütün içindeki yerini kaybedebilirmiş.

Her bir insan, kendini en güzele, en doğruya alıştırabilirse; böyle insanlardan oluşan toplum da çok huzurlu olurmuş. Anlayacağınız, bütünün huzûru, parçanın huzûruna bağlıymış. Dinlediğimiz “Parça-Bütün Şarkısı” ile bunu daha iyi idrâk ettik. Şarkının sözleri şöyleydi:

“Her şey bir bütünün parçası. Varlığın hangi zincirin halkası?

Parçalar güçlü olursa, mümkün mü zincirin kopması?

Her şey bir bütünün parçası. Varlığın hangi denizin halkası?

Damlalar temiz olursa, mümkün mü denizin kokması?

Her şey parçalardan bir bütün. Varlığın kaç parça düşün.

Bütünde huzur olursa, mümkün mü parçada hüzün?

Secde namazda, sabır marazda, âmîn niyazda bir parça!

İlmek kilimde, kilim evimde, evim şehirde bir parça!

Şehir ülkede, ülke dünyâda, dünyâ kâinâtta bir parça! Bir parça!”

Meğer insan, hayır kiliminde bir ilmek gibiymiş. Biz, küçücük bir ilmek gibi sımsıkı, sapasağlam, tertemiz ve kuvvetli olursak, hayır kilimi güzelleşirmiş. Vazîfemize sımsıkı sarılmaz, gevşeyip kaçarsak kilim de kıymetini kaybedermiş.

Gülberenk Çocukları, bütünün sağlıklı bir parçası olmaya ve onu güzelce tamamlamaya gayret eder; aynı zamanda, bütüne kıymet verirmiş. Mes’ûliyetlerinin farkında olan ve bunları yerine getiren her bir parça, bütün için nîmet ve sevinç vesîlesiymiş. 🙂

Gülberenk Programları da seslendirenleri, yazanları, grafikerleri, kurgulayanları… Hâsılı hem fiilî ve maddî olarak katkıda bulunanları hem de dinleyicileri ile bir bütünmüş. Bizlere, bu bütünde parça olmayı lûtfeden Rabb’imize şükrettik!

Ayrıca, hayır kilimindeki ilmekler gibi; bütünü güzelce tamamlayan fertler olmak ümîdi ile Kasım programımızı da sonlandırdık. Hayır hayır, ayrılmadık! Bir başka programda, tekrar buluşmak duâsı ile gönüllerimiz bir, özümüze yol aldık! 🙂

Eğer sizler de Gülberenk Programları’na katılmak isterseniz, ücretsiz kayıt için hemen 0542 808 82 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 3 Yorum

  1. Hamide Yucel dedi ki:

    Kilimde İlmek Programı’nı dikkatle dinledik. Kızımla duâlarınıza “Âmin.” dedik. Yine düşündüren, tefekkür ettiren çok güzel bir program olmuş, emeği geçen herkesten Allah râzı olsun. Ayrıca programları hemen silmediginiz için tekrar tekrar teşekkür ederim.

  2. Emine Akyasan dedi ki:

    Bu program çok güzeldi. Derin mânâlar içeriyordu. Parçadan bütüne, bütünden parçaya… Gülberenk âilesinde bir parça olduğum için çok şükür. Rabbim hakkıyla anlamayı ve yaşamayı nasîp eylesin.⚘?

  3. Ayşe Kaya dedi ki:

    Çocuklar için yine çok eğitici ögğretici ve tefekkür dolu bir program oldu, biz olmayı bütün kalmayı ögrendik.

Yorum Yap