Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Kasım  ayında, Numaralı Gözlük programıyla sahne aldı. “Görenedir görene!” dediğimiz bu programda, güzel gözden, güzel bakıştan ve güzel görüşten bahsettik.

Meğer bir insanın sadece güzel gözlü olması yetmezmiş. Asıl önemli ve gerekli olan, Allah’ın verdiği göz nimetini, çevresine ve olaylara güzel bakarak ve hakîkatleri görerek kullanabilmesiymiş. Göz kusurlu olduğunda, numaralı gözlük gerekirmiş. Bazıları yakını, bazıları ise uzağı iyi göremezmiş. Bazılarının baş gözünde, bazılarının da kalp gözünde kusur olurmuş.

Bakmakla görmek aynı şey değilmiş. Birçok insan, baktığı halde göremiyormuş. Böyle kimselere “Bakarkör” deniyormuş. Bazıları ise bakıp görüyor; fakat kıymetini bilemiyor, şükredemiyor, sürekli şikâyet ediyormuş. Böylelerine de “Nankör” deniyormuş. Asıl görme, kalp gözü ile olan imiş. Bazı insanlar gözleri görmediği halde, yine de nimetleri görüp şükredermiş. Onlar, âmâ olan kimselermiş.

İnsanda iki baş gözü bir de kalp gözü bulunurmuş. Baş gözümüzle etrafımızdakileri, kalp gözümüzle de gönüldekileri seyredermişiz. İnsan, baş gözlerini kapatınca kalp gözü açılırmış. Kalp gözümüzle kalbimizde taşıdığımız sevdiklerimizi, sevinçlerimizi, kederlerimizi, umutlarımızı ve hayâllerimizi seyredermişiz. İnsan, bazen gözlerini kapatıp kalbini seyretmeli ve böylece tefekkür ederek Rabbini hissetmeliymiş. Tefekkür, Allah’a yaklaştıran düşünce demekmiş.

Bazı insanlar çok tuhafmış. Onlar, gözleriyle göremediklerini yok sayıyormuş. Bu sebeple, Allah’ın varlığını da inkâr ediyormuş. Halbuki, meselâ havayı, aklı, duyguyu ve niyeti de baş gözlerimizle göremiyormuşuz. Göremediği birşeyin hiç olmadığını zanneden insanlar, ne kadar da garipmiş. Böyle kimselere acımak ve iyileşmeleri için duâ etmek gerekirmiş.

Örgüden bir atkıya baş gözlerimizle baktığımızda, rengini, desenini; kalp gözümüzle baktığımızda emeği görürmüşüz. Bir havuca baş gözümüzle baktığımızda rengini ve biçimini; kalp gözümüzle baktığımızda Allah’ın lûtfunu görürmüşüz.

Bu ay Gülberenk, Konya, Nevşehir, Ürgüp, İzmir, Ankara, Zonguldak, Biga ve Gönen’den gelmiş olan ablalarımızla bir başka güzeldi! Ankara’dan Arda kardeşimiz, yaptığı gemi maketiyle, tasarım yarışmasının birincisi oldu! 🙂

Gülberenk Çocukları, baş gözünü de kalp gözünü de iyi kullanırmış, öğrendik! Verdiği sağlıklı gözler için Rabbimize şükrettik. 🙂

IMG-20171102-WA000734 Yorum

 1. Ali Doğan GÜLŞEN dedi ki:

  Güzel çok güzel.Çocuklar için çok eğitici birşey…

 2. Sümeyye ERTÜRK dedi ki:

  Hediye aldım ve çok eğlendim.Buradaki bütün sahneleri beğendim.

 3. Rümeysa DALKILIÇ dedi ki:

  Ben sahneye çıkmasam da,bu programda emeği geçen ablalarıma teşekkürlerimi iletirim.

 4. Dilâra AKDEMİR dedi ki:

  Hediye almam.Program çok güzel geçti.Şarkılar ise mükemmeldi.

Yorum Yap