Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği, 2021 senesinin ilk programını başarıyla gerçekleştirdi. Telegram / Gülberenk Çocukları’nın Grubu’nda devam eden programları, bu ay da dünyanın dört bir yanından yüzlerce âile dinledi.

Sıkıntılara katlanmadan nîmetlere erişilemeyeceğinin anlatıldığı bu programda hepimiz, adını zorluk koyduğumuz birtakım imtihanların, aslında nasıl da nîmet olduğunu fark ettik.

Meğer ateş kötü bir şey değilmiş. O, karanlıklar için aydınlatıcı, çiğlikler için pişirici, sertlik ve kabalıklar için yumuşatıcı, bozukluklar için tâmir edip düzeltici, kirler için temizleyici, hamlıklar için de olgunlaştırıcı imiş.

Bu kadar çok faydası olan bir şey için “Kötü” demek, ancak ve ancak keyfine düşkün ve âsî nefslerin işi olabilirmiş. Terbiye edilmiş, Rabb’ine îmân etmiş ve hikmetleri anlamaya niyetlenmiş biri, zahmette rahmet olduğunu unutmadan, ateş için en fazla, “Zor ve Zorlayıcı” kelimelerini kullanabilirmiş.

Allah bizim için ateşi ve ateş misâli imtihanları yaratırken, şüphesiz ki iyiliğimizi murâd etmiş. Nohutun pişmesi, etin kebap olması, suyun kaynayıp çayı demlemesi, demirin yumuşayıp şekle girmesi, mikrobun kırılıp temizliğin gelmesi, zifirî karanlıkta yolun aydınlanabilmesi, üşüyenlerin ısınması hep ateşle mümkün imiş.

Kiraz, güneşin kızgın sıcağına dayanmasa, olgunlaşıp lezzetli bir hâle gelemezmiş. İnsan da yakıcı imtihanlara dayanmadan kemâle eremezmiş.

Rabb’imiz, Bakara Sûresi 155. âyette şöyle buyurmuş:

-Andolsun ki sizi, biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihân edeceğiz. Sabredenleri müjdele!”

İmtihanlardan başarıyla çıkabilmemiz için, zorlukların birer nîmet olduğu şuuruyla, sabır ve rızâ göstermemiz gerekirmiş.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa sâllallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlar:

-Mü’minin durumu gıbta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir husûsiyet, sâdece mü’minde vardır. Sevinecek olsa şükreder, bu onun için hayır olur. Başına bir belâ gelecek olsa sabreder, bu da onun için hayır olur. ( Müslim, Zühd – 64 )

Bizi zorlayan imtihanlarla karşılaştığımızda, yüceler yücesi Rabb’imizin şu kelâmını hatırlamamız gerekirmiş:

-Ey îmân edenler! Sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin. Şüphesiz O, sabredenlerle berâberdir (Bakara Sûresi 153. Âyet ).

Zahmetin ardı rahmetmiş. Gerektiğinde aş, gerektiğinde ocak gibi olmak lâzım gelirmiş. İşte bu duygularla, programın sonunda duâ ettik:

Allâh’ım! Bizlere zorluklara dayanmayı, imtihanlara güzelce sabredip çiğliklerimizden kurtulmayı ve Sana lâyık kul olabilmeyi nasip eyle. Âmîn.

Programlarımızı dinlemek isterseniz, Gülberenk Çocukları’nın Grubuna kayıt yaptırmak için 0542 808 82 58 numaralı telefona mesaj bırakabilirsiniz. 🙂

 4 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Yine hayatımızda derin ve paha biçilmez izler bırakan bir program oldu, Elhamdülillah. ? Rabb’im emeği geçenlerden ebeden ve dâimen râzı olsun inşallah. Slaytı ve tüm videoları severek, ilgiyle seyrediyor yavrularım.☺️

 2. Emine AKYASAN dedi ki:

  Ocakta Aş Programı müthişti. Her yaştaki insanın kendisine ders çıkarabileceği, hayatına, olaylara, imtihanlara bakışını değiştireceği çok mühim şeyler anlatıldı. Ateş ne büyük nîmetmiş! Maddesi de mânâsı da tefekküre sebepmiş… Gülberenk Eğitici Çocuk Programları hakîkaten çok faydalı. İyi ki bu programlar var. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.⚘?

 3. Hatice Acungan dedi ki:

  Ocakta Aş Programı dolu doluydu. Rengarenk etiketler, çizgi filmler ile konu çocuklarimiza etkili bir şekilde anlatıldı. Allah sevgisi ve insan terbiyesi vurgulanan programda, program yapımcısı olan Neslihannur Türk Hanımefendi ve ekibi her programda kaliteyi bir kat daha arttıriyorlar. İnteraktif ortamdaki bu başarılı programların devâmını diliyoruz. Teşekkür ediyoruuuzzz, sizi seviyoruuuzzzzz!

 4. HAYRŪNĪSA GÜLTEKİN dedi ki:

  Hocam siz tek kelimeyle HÂ-Rİ-KA-SI-NIZ!

  Bu program çok güzel hocam.
  Çoğu başka programlar insanlardan ücret alıyor, siz hiç ücret almadan o kadar sesinizi harcayarak bize program yapıyorsunuz. Allah sizden râzı olsun.İyi ki varsınız. Çocuklara sıkı bir din eğitimi veriyorsunuz. Çok teşekkür ederiz. Her programı mutlaka dinlemeye çalışıyoruz. (Kardeşlerimle).

  Biraz da Ocakta Aş Programı ile ilgili düşüncelerini yazayım:
  Hocam bu program da her program olduğu gibi çok etkileyici ve dikkat çekiciydi. Özellikle hazırladığınız Konuşan Ocak videosunu çok begendim. Biraz da güldüm.?
  Sizi seviyoruz. Programlar hârika, hârika!

Yorum Yap