Sevgili Arkadaşlar!

Gülberenk, dolu dolu bir programı daha geride bıraktı. Tencere Güveç temasıyla, “Nasîbin Kabıncadır” dedi ve bize, nasîbimizin ancak kabımız kadar olabileceğini öğretti. 🙂

İnsan bir denizin kıyısında dursa, sadece elindeki kabı kadar deniz suyu alabilirmiş. Koca bir güveç dolusu yemek olsa, ondan nasibimiz tabağımızın büyüklüğü kadarmış. Kabımız temiz ve ârızasız olursa, içine doldurduklarımız da boşa gitmezmiş. Eğer kabımız delik ya da kirli olursa, kazandığımızı zannederken zarar eder, kaybedermişiz.

Tencere, sürahi, bardak, nasıl birer kapsa, kalp, beyin ve mide de öylece birer kapmış. Kalbimizi güzel niyetlerle ve sevgiyle, beynimizi faydalı bilgi ve düşüncelerle, midemizi de sağlıklı ve yeterli besinlerle doldurmamız gerekirmiş.

İnsan, kabını genişletirse, nasibini de genişletirmiş. Bunu başarmak isteyenler, çok tefekkür etmeli,  çok şükretmeli, çok zikretmeli ve çok sadaka vermeliymiş. Bunu başaran insanlar, sadece kendi kaplarını genişletmiş olmazlar, başkalarının kabını bile doldurabilecek hâle gelirlermiş. Kısacası, Allah çalışana verirmiş. 🙂

Programımızda bu ay, Balıkesir, Konya, Karaman, Kocaeli ve İzmir’den eğitimci ablalar vardı. Tasarım yarışması birincileri de ödüllerimi sevinç içinde aldı!

Önümüzdeki ay tekrar görüşmek ümidiyle ayrılırken, kalp ve beyin kabımızın genişlediğini hissettik. Hatta ellerimizi kap gibi yapıp açtık ve duâ ettik. Sonra, Rabbimizin rahmetiyle dolan bu kabı huzurla yüzümüze kapatıp “Âmin” dedik. 🙂

sam_4378

sam_4420

sam_4411

p_20170108_12275132 Yorum

  1. Merve Gülizar Özkurt dedi ki:

    Selamün aleyküm. 16 yaşındayım. Programınız maşallah çok güzeldi. Ümmetin çocuklarına, gençlerine sahip çıktığınız için Allah razı olsun. Kötü niyetli insanlar bizleri saptırmak için her türlü gayreti sarf ediyorlar. Onlara inat siz bizimlesiniz. Sizin gibi insanlara bu ümmetin çok ihtiyacı var.

  2. Hilal İcin dedi ki:

    11 yaşındayım.
    Ben çok sevdim. Ayrıca bana komik geldi. Emeklerinize sağlık. Çok güzel oldu. Umarım herkes beğenmiştir. Ben çok sevdim. Hepinize teşekkür ederim.

Yorum Yap