Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak, Satırdan Sadıra Dersler’e mü’minlerin bayramı Cumâ gününde, sevgiyle devâm ediyoruz.

Bu haftaki buluşmamıza işgalci terör devleti İsrâil’in, savaş uçaklarıyla Gazze’ye saldırılar gerçekleştirdiğini öğrenerek, hüzün içinde başladık. Sivilleri hedef alan taarruz görüntülerini ve şehîd olan kardeşlerimizin fotoğraflarını, yürek yangınıyla seyrettik.

Mezarında bile rahat bırakılmayan, evleri başlarına yıkılan, eşyâlarına el konulan mâsumları gördük. Haksız yere hapsedilen ve işkencelerden ötürü sıhhatlerini kaybederek delirme noktasına gelen mâsum Filistinlilerin haberini aldık.

Bir yandan, zulmün en şiddetli sûretleriyle mücâdele eden Müslüman kardeşlerimizi, diğer yandan kendi ahvâlimizi tefekkür ettik. Sosyal medya platformları üzerinden bile birlik olamayışımıza, kendi menfaatimiz için bile harekete geçemeyişimize kederlendik. Güvensizlik, hissizlik ve tembellikle çepeçevre kuşatıldığımıza dertlendik.

Çabuk sönen, zor yanan… Çabuk gaflete düşen, zor toparlanan… Çabuk küsen, zor barışan…Çabuk şüpheye düşen, zor inanan… Çabuk rahatına dalan, zor kımıldayan…Mâzeretlerine çözüm üretmeyi öğrenmek için bile, harekete geçmekte zorlanan ve kuru kalabalıklar hâline gelen topluluklar oluşumuzu düşündük.

“Parasını hâlâ fâizli müesseselerde tutan, şaşkın, idrâki tıkalı ve algıları kapalı olan… Danone, Avon, Cappy, Netflix ve daha nicelerinin peşinde koşarak düşmanı palazlandıran… Sonra da ‘Kudüs için ne yapabilirim?’ diyen!.. Kendin için ne yapmayı plânlıyorsun, onu düşün evvelâ. Uyanmadan, uyandırmadan, faydası olmaz ki insanın bir başkasına… Önce, o çok alıştığın rahatlığı sorgula… Kendini donat. Îmâr et, inşâ et ve kuvvet kat. Zâten, belâlara müstehak olduğumuz için gelince âfât, yapacak hiçbir şey kalmayacak.” dedik.

Ardından dehşetle silkelendiğimiz, farkındalık kazandığımız, yeniden başlamaya niyetlendiğimiz ve diri Müslümanlar olarak yaşamaya karar verdiğimiz bir dersimize daha, haftaya tekrar buluşmak duâsı ile son verdik.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
18.06.2021
BalıkesirYorum Yap