Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Satırdan Sadıra Dersler’e, günün en nâdide dakîkaları olan seher vaktinde, huzurla devâm ediyoruz.

Bu haftaki buluşmamızda, gerek dijital ortamlardaki gerekse sosyal hayattaki münâsebetlerde, âhir zaman Müslümanlarının ahvâli hakkında tefekkür ve tespitlerde bulunduk.

“Dünyânın dört bir tarafında İslâmofobik saldırıların hedefinde, ayrıca maddî ve mânevî her yönden esâret altında olan ümmetin, bu hâllere düşmesinin belli başlı sebepleri vardır.

Bunlardan en acıklısı, Müslümanların birbirine çelme takmaya ve yine lillâh çalışan din kardeşlerini lâfta takdîr etmekle yetinerek yalnız bırakmaya meyilli olmalarıdır. Onların birçoğu, sürekli hizmet bekler; fakat beleşçiliğe alıştığı için, bedel ödemek ve emek verene kuvet katmak istemez. Dürtüklemeden gitmez, sürekli söylemeden hatırlamazlar. Tembellik ve idrâksizlik tavan yapmıştır.

Kimileri de kendi kusurlarını bir kenara koyar ve devlete yüklenir; fakat unuttuğu bir şey vardır. İnsanlar lâyık olduğu duruma göre yönetilir. Bugün, ticâretini vergi kaçırarak yapmayı kâr sayan, parasını fâizli bankadan katılım bankalarına aktarmaya üşenen, şahsını Müslümanlığın gereklerine uygun dizayn edemeyen; hâsılı birey bazında üzerine düşeni yapmayan kişinin, devlet bazında devrimler beklemeye hakkı yoktur.” dedik.

Şunu çok net kavradık ki bugün ölmüş olsak, hiç kimseden fayda gelmez; zîra yaşarken de herkes kendi derdiyle meşgûl olmaktadır. Dünyâlılar nezdinde birer hâtırâya dönüşmeden evvel, fırsat elimizdeyken kendimize gelmek, hareket etmek ve Allah için icraate geçmek mecbûriyetini, sarsılarak hatırladık.

Ardından, bizleri dehşetle silkeleyen dersimizi hazmetmek, özümüze dönmek ve haftaya tekrar buluşmak ümîdiyle, dersimizin sonuna geldik.

Eğer sizler de birbirinden farklı ve derin ufuklara yelken açtığımız berâberliklerimizden istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
21.05.2021
Balıkesir2 Yorum

  1. Nermin Venhar Özbağdatlı dedi ki:

    Çok haklısınız, maalesef olmaması gereken bir durum. Müslüman olarak çok tembel olduk, bazen farkına varıyoruz bazen fark etmiyoruz. Duâ ve gayretle inşallah karınca misâli de olsa gideceğiz bu yolda, Rabbim izin verirse. Rabbim sizlerden râzı olsun, bizlere öğretmenlik yapıp emek sarf ediyorsunuz, işlerinizi kolay, dâim ve bereketli eylesin Rabbim. Zahmetinize rahmet nasîp etsin, sizler de benim gibi tembellere hakkınızı helâl edin. ???

  2. Sümeyye Pazar dedi ki:

    Bunu hiç unutmamalı, dünyaya dalmamalıyız, biz artık bu mevzûları aşmalıyız diyorum, ama insanız unutuyoruz. Allah tövbesini kabul ettiği kullarından eylesin tümmmm Gülberenk ailesini.?

Yorum Yap