Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak, Cumâ Buluşmaları şümûlündeki Satırdan Sadıra Dersler’e, seher vaktinin huzur dolu saatlerinde devâm ediyoruz.

Bu hafta tefekkürümüzü; doğumu, yeme içmesi, giyimi, temizliği hâsılı her şeyiyle annesine muhtâç olan bir çocuk üzerinde derinleştirdik. Sonra onun büyüdükçe kendi tercihlerine, kendi doğrularına ve fikirlerine yöneldiğini… Ebeveynine îtiraz ve isyan hâlinde olduğunu… Bir yandan da ona emirler yağdırarak, “Yatağı topla! Çayı demle! Onu da isterim şunu da!..” dediğini, acıyla hayâl ettik.

Ardından aynı vaziyetlere, bütün kâinâtın biricik sâhibi, yüceler yücesi Rabb’imiz ile yarattığı insan penceresinden baktık. Allâh’a olan isyanları, saygısızlıkları, iftirâları… Emir ve yasaklarının nasıl da hafife alındığını…Bunların yanında, O’nun sabrının ve merhametinin ne kadar da büyük olduğunu hatırladık.

Esâsında, âsî evlâdımızın bize bir ayna, ondan şikâyet eden nefsimizin ise Hak karşısında huysuz çocuklar gibi olduğunu dehşetle fark ettik. Bundan sonra, tüm gayretimizle evvelâ kendi kusurlarımızı düzeltmeye niyetlendik.

Böylece hikmet deryâlarının, hissemize düşen paha biçilmez damlaları nispetindeki bir dersimizin daha sonuna geldik. Haftaya aynı saatte buluşmak duâsıyla, ayrılmadık! Öğrendiklerimizi yaşamaya geçtik.

Sizler de tefekkür, tahassüs, ilim ve kardeşlik mefhumlarının canlı misâllerinden istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için hemen 0554 530 11 08 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

22.01.2021
Müellife: Merve DoğancıYorum

  1. Emine AKYASAN dedi ki:

    Muhteşem bir dersti! Kulluğumuzu evlât üzerinden tefekkür… Manzaralar fecî! Allah bizleri de evlâtlarımızı da itaatkâr eylesin. Âmîn. ⚘?

Yorum Yap