Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak, her Cumâ seher vaktindeki Satırdan Sadıra dersimize şevkle ve şükürle devâm ediyoruz!

Bu haftaki dersimizde her zaman olduğu gibi hep birlikte, gönlümüzün derinliklerine daldık…Yemeği yediren, suyu içiren, sevdiğimiz birinin omzuna baş koyduran lezzet hissini bir an hayâtımızdan çıkardık… Uykunun, secdenin ve gönül sevindirmenin hazzını yok saydık…

Etrâfımıza bakındık…Alıştığımız tüm eşyâlar alınsa elimizden… Koca bir okyanusun tam orta yerinde bize yalnızca kendimiz bırakılmış olsak, geriye ne kalacağını düşündük… Bir yandan muhterem merhum Sâmi Efendi’nin, piknik yerinde gözlerini kapatıp içini seyre dalışıyla yanındakilerin, ”Manzara ve çiçekler de ne güzel, değil mi efendim?” diye sordukça, “Evet evlâdım” dedikten sonra, gözlerini tekrar kapatarak özünü seyre devâm ettiği kıssayı hatırladık.

Ardından, tefekkür etmeye devâm ettik…Hayâtımızdan çok sevdiğimiz biri alınsa, geriye onu yaratan kalır. Denizden damlalar çıkarılsa, denizi de damlayı da lûtfeden kalır. İlâçtan şifâ çıkarılsa, şifânın da ilacın da halk edeni kalır… Namazdan lezzet çıkarılsa, namazı emredenin hakkı kalır. Her şey gitse, “O” kalır; zîrâ gelen de giden de “Bir”dir… Ne insanlar, ne de gelip geçici hazlar bizim Rabb’imiz değildir…

Hayattaki en vazgeçilmez alışkanlığımız, Allâh’ın bizlere şah damarımızdan daha yakın olduğu şuuruyla nefes alıp vermek olmalı… Her şeye ve herkese gözlerini kapatıp O’nu seyretmenin huzûru varlığımızı kaplamalı… Lezzetleri unutturan ölümle arkadaş olup, şunu bunu put edinmeyip, yalnızca Rabb’imizin rızâsı dâhilinde yaşamalıyız, dedik.

Yüreklerimizin inşirah bulduğu, ufkumuzun açıldığı ve zihnimizin yeniden formatlandığı bir dersimizin daha sonuna geldik. Haftaya aynı saatte tekrar bir araya gelmek duâsıyla, kendi içimize yöneldik.

Sizler de seher vaktinin huzurlu dakîkalarında, hikmet damlalarıyla dolu dersimizden istifâde etmek isterseniz, ücretsiz kayıt ve bilgi için 0554 530 11 08 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Müellife: Merve Doğancı3 Yorum

 1. Sevil Fırat dedi ki:

  Tam da “Sen çıkınca aradan, kalır seni yaradan!” sözünün özeti gibi bir ders oldu. Çok duygulu bir dersti.? Rabb’im hisseler nasîp etsin inşallah. ?

 2. Işın Karasulu dedi ki:

  Gülberenk ; sadece bilgilenme yeri değil öğrendiklerimizi icraate geçirmenin tek adresi.?

 3. Emine AKYASAN dedi ki:

  Bu ders bambaşkaydı benim için. Derin, duygulu, tefekkürlü…Her şey fâni, yalnızca O (c.c) bâki! Her şey gölge, hakîkat O! Her şey sebep, Müsebbib O!
  Özümüzde bulursak O’nu, içimizde seyredebilirsek eğer, en güzel manzara O! Rabbim! Kendini bulanlardan, Sen’de fâni olanlardan kıl bizi de…(âmîn)
  ⚘?

Yorum Yap