Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Seherin sükûnetli ve huzurlu saatlerinde, her hafta farklı tefekkürlere yelken açtığımız Satırdan Sadıra’da yine şükürle bir aradaydık.

Bu dersimizde, Gülberenk Eğitici Çocuk Programı’ndaki bir tipleme olan “Mendil”in hikâyesini okuduk. Ondan yola çıkarak çeşitli hususlara değindik. Gidişâtımızın hiç de iyi olmadığını fark ettik. Bir an evvel harekete geçmemiz, yalnızca âh vâh ederek oturmayıp değiştirmek ve dönüştürmek adına çalışmamız gerektiğinin idrâkine vardık.

Şimdilerde, telefonu olan herkes rahatça çekebildiğinden midir nedir, fotoğrafların da pek kıymetinin kalmadığını, çoğunun hâfızalardan silinip gittiğini ve kalıcı bir hâtırâya dönüşemediğini fark ettik. Dünyâ gitgide sanallaşıyor ve kabalaşıyor gibiydi.

Bir yandan ince ve derin olmanın güzelliğini, diğer yandan dünyânın, güzellikleri çok daha fazla değersizleştirdiğini… Böyle bir gidişatta, ince ve derin kalmaya çalışmanın çok daha yorucu; fakat şükür ki çok daha kıymetli olduğunu tefekkür ettik.

Herkesin kendi hesâbını kendisinin vereceğini hatırlayınca, yanımızda ikinci birinin olmasını beklemenin ve “Ne yapayım, arkadaş bulamadım!” deyip de değişime yelken açmamanın ahmaklık olduğunu fark ettik.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sâllallâhu aleyhi ve sellem’in, Tâif’te taşlanırken de mîrâca yükseltilirken de tek başına olduğunu düşününce, değişmek için kimseyi beklememek gerektiğini daha iyi anladık.

Mehmet Âkif’in “Cânı, cânanı, bütün vârımı alsın da Hüdâ! Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ!” mısrâlarını tekrarlayıp “Vatan” mefhûmu üzerine düşündük ve herkesin kendince bir vatan anlayışının olduğunu gördük. “Vatan ne köydür ne şehir ne de ülke… Hakk’a esîr olmadıkça, herkes her yerde köle. Hakk vatandır, gerisi küllî gurbet. Allah, evinde ve köyünde huzurlu eylesin cümleyi!” diyerek duâ ile dersimize son verdik.

Eğer sizler de programlarımızdan istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Hatîce SAĞLAM
25.06.2021, ADANAYorum Yap