Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği olarak, Cumâ Buluşmaları şümûlündeki Satırdan Sadıra Dersler’e, seher vaktinin huzurlu atmosferinde devâm ediyoruz.

Bu haftaki berâberliğimizde öncelikle, bizlere lûtfedilen günü plânlamanın önemi hakkında konuştuk. Sabah uyandığımızda, akşama sağ çıkıp çıkmayacağımızı bilemeyeceğimizi, dolayısıyla üzerimize düşenin hayırlı niyetler alarak vaktimizi düzene sokmak olduğunu hatırladık.

Ardından katılımcılarımıza, bugün ders saatine kadar neler yaptıklarını sorduk. Gelen cevapların çoğunda, güne sabah namazı ile güzel bir başlangıç yapıldığını; lâkin ev ahâlisini namaza kaldırmakta zorlanıldığını gördük. Sabah namazının ehemmiyetinin, ne yazık ki idrâk edilemediğini ve o vakitte gafletle uyumanın, ne büyük bir vahâmet olduğunu vurguladık.

“Evvelâ ebeveynlerin hâllerinin düzelmesi, evlâtlarına söz geçirir noktaya gelmesi gerekir. Namaz kılma ve güne, güneşin doğuşundan önce başlama disiplininin, küçük yaşta aşılanması şarttır. Anneler, evinin ve yavrularının çobanıdır. Onlar, sabah namazının çok ciddî bir mes’ûliyyet olduğunu bildikleri hâlde, o vakitte çocuklarının üstünü örterlerse bu davranışları; zâhirde merhameti, hakîkatte zulmü gösterir.

İhmâl edilen çocuklar, televizyon ya da bilgisayar başında uykuya dalar ve erken kalkacak hâlleri kalmaz. Netîcede, mütesettir anaların atletle gezen kızları, câmiye giden babaların internet kafeye koşan oğulları olur. Sevgilerimizi gözden geçirmeliyiz. Yemeklerini hiç aksatmadığımız evlâtlarımızdan, mânevî gıdaları esirgememeliyiz. Neslimizin hayırla devâmı için elimizden geleni yapmalı, Allâh’ın emirlerini yaşamak ve yaşatmak uğrunda kararlı olmalıyız.” dedik.

Dersimizin sonunda, her birimize râzı olduğu hâlleri nasîp eylemesi için Rabb’imize niyazda bulunduk ve haftaya aynı saatte tekrar buluşmak duâsı ile özlerimize sefere koyulduk.

Eğer sizler de tefekkür ve hikmet iklimlerindeki berâberliğimizden istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi ve kayıt için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
28.05.2021
BalıkesirYorum Yap