Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Cumâ gününün seherinde, sevgiyle bir araya geldiğimiz Satırdan Sadıra Dersler’de bu hafta, ülkece ortak gündemimiz olan “Tam Kapanma” hakkında konuştuk.

Koronavirüsle mücâdele için sosyal temâsı ve hareketliliği asgarîye indirdiğimiz günlerle alakâlı, insanların tutumlarını mercek altına aldık. İçinde bulunduğumuz durumun, emperyalist güçlerin bir oyunu olduğunu savunanları, alkol satışına ara verildiği için ortalığı ayağa kaldıranları ve sokağa çıkma yasaklarını faşizm ile eşdeğer sayanları, ibretle seyrettik.

Ardından, virüs mes’elesini kendi penceremizden değerlendirdik. Hayat bize, Rabb’imizin ikrâmıdır. Bu sebeple, yaşanan her şeyin O’ndan geldiğine îmân ederiz. Kimileri için ferahlığa, kimileri için maddî mânevî darlığa sebebiyet veren, “Tam Kapanma” isimli vetîreyi, bir keşif fırsatı ve iç muhâsebemizi derinleştirme zamânı olarak kabûl ederiz. Bu imtihânın gelmesine neden olan hatâlarımızı, içtenlikle ve hakkâniyetle düşünürüz.

İhmâllerimiz, eksiklerimiz neler? Bunları nasıl telâfi edebiliriz? Ne yapmalıyız? Evvelâ, iç âlemimizi günahlardan, isyanlardan ve ukalâlıktan temizlemeliyiz. Kendimizi îmar ve ihyâ etmeli; gayretimizi, ilmimizi, namazımızı ve îmânımızı büyük bir ihtimamla gözden geçirmeliyiz. Müspet yönde değişmeli ve böylece, Allâh’ın kâidelerinin hâkim olduğu nizâmın gelişini hak etmeliyiz, dedik. Haftaya tekrar buluşmak ümîdi ile iç âlemimize, özümüze döndük.

Sizler de ufkumuzu genişleten, hikmet ve tefekkür deryâlarından nasiplendiğimiz derslerimizden istifâde etmek isterseniz, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’ne üye olabilir, detaylı bilgi için www.gulberenk.com’daki “Üyelik ve Tüzük” menüsünü inceleyebilirsiniz.

Merve Doğancı
30.04.2021
BalıkesirYorum Yap