Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk, çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği programları büyük bir coşkuyla sürdürüyor! 😃 Bu ayki başlığımız “Siyah Bir Program”dı. Sır saklamak hakkında tefekkür ettik.

Ortamda hiç ışık olmadığı zaman, bütün renkleri örtüp gizleyerek oluşan durum, siyahlıkmış. Siyahın diğer adı “kara”, siyahlığın diğer adı ise “karanlık”mış.

Siyah; gizler, örter, sindirir ve uzaklaştırır imiş. Negatif enerjiyi emme özelliğiyle siyah, koruyucuymuş. Siyah, mesâfeli olmanın ve gizemin temsîliymiş.

Kimseye söylenmemesi, gizli kalması gereken şeye, sır, denirmiş. Dış etkilerden ve zararlı sızmalardan korumak için nesnelere sürülen, saydam ve donuk verniğe, sır, denirmiş.

İnsan aklının yeterince açıklık getiremediği şeylere, sır, denirmiş. Bir şeyin kavranabilen en zor ve ince yanına, sır, denirmiş.

Bir hedefe ulaşmak için kullanılan özel ve gizli yönteme, sır, denirmiş. İnsanın içinde tuttuğu, başkalarından sakladığı, duyulup bilinmesini istemediği duygulara, düşüncelere, sözlere ve işlere de sır, denirmiş.

Sırları saklayıp örterek siyah gibi olmak, ne güzelmiş.

Yüce kitabımız Kur’ân ı Kerîm’de, En’am Sûresi 3. âyette şöyle buyurulmuş: “O, göklerde de yerde de tek Allah’tır. O sizin gizlediğinizi de açığa vurduğunuzu da ne kazanacağınızı da bilir.”

En iyi sırdaş, Allah azze ve celleymiş. İnsanlar arasından ise ancak, çok sağlam irâdeli ve geniş yürekli olanlar sır saklayabilirmiş.

Her insanın sırları varmış. Mühim olan, açığa çıktığında utandırmayacak temiz sırlara sâhip olmakmış.

Bu kıymetli bilgileri öğrenince, her zamanki gibi ellerimizi açtık ve şöyle duâ ettik:

“Allah’ım! Bizi ser verip sır vermeyen, ayıpları ve kusurları ortaya sermeyen, ciddiyet sâhibi, sırra vâkıf, sırlı ve şerefli kullarından eyle, ne olur!” Âmîn.

Sizler de Gülberenk Programları’ndan istifâde etmek isterseniz, aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz. ☺️⬇️

0534 245 18 08📞40 Yorum

 1. Misâfir dedi ki:

  Program çok güzeldi. Çok şey öğrendim ben siyah bir program yapıldı diye. Ama şarkılarınız çok güzel, çok teşekkür ederim. Böyle programlar gelmeye devam etsin.
  Sevgili arkadaşım, seni çok seviyorum o kadar çok seviyorum ki…
  Bu programda ne öğrendim söyleyeyim mi, gecede güzelce uyuduğumuzu ve gece arkadaşlarımızı göremediğimizi ve gecenin seccade gibi bizi örttüğünü öğrendim.

 2. Nur Zeynep DAMAR dedi ki:

  Arkadaşım program çok güzeldi. Çok beğendim programı. 🥰

 3. Emine Taner dedi ki:

  Teşekkür ederim program için canım arkadaşım.Peygamberimizi sevmeyi öğrendim.

 4. Misafir dedi ki:

  Canım arkadaşım, biliyor musun ben de Fâtihâ’yı ezberledim, okuyorum. Hihihi. Ayrıca geceyi seyrederken çok huzur buldum, bir daha olsun.
  Benim adım büşra abiminki de Mehmet Fatih. Bir tane daha program olsun.
  Cânım arkadaşım renklerin kıymetini bildim çok teşekkür ederim.
  Siyah bir renk çok güzel bir renk!
  Siyahı sevmiyordum ama çok güzel bir renkmiş. Artık çok seviyorum.

 5. Ayşe Alan dedi ki:

  Canım arkadaşım ben bu programda siyahın önemini ve anlamını anladım.

 6. Şerife adar dedi ki:

  Cânım arkadaşım sen siyah bir program yaptığın için ben de siyah bir resim yaptım.
  Cânım arkadaşım ben de Kâbe’yi yaptım, siyah bir programda çok güzel bir programdı, anlattığın için çok teşekkür ederim.

 7. Hilal Demirci dedi ki:

  Canım arkadaşım bu program çok güzeldi. Siyahın ne kadar güzel bir renk olduğunu öğrendim. Kömürün milyonlarca altta olduğunu öğrendim.

 8. İmran Kımırtı dedi ki:

  Cânım arkadaşım ben bu programı çok sevdim. Siyah çok güzel bir şeymiş. Biz arkadaşımla siyahın özelliklerini bilmiyorduk meğer siyah ne kadar güzelmiş.
  Çok güzel olmuş, Allah râzı olsun, inşaallah yine görüşürüz.

 9. Latife dedi ki:

  Cânım arkadaşım ben bu programdan siyah bir rengin örtücü olduğunu öğrendim. Mesela arkadaşlarımızın bir sırrı vardır onu saklamamızın gerekdiğini öğrendim. Arkadşım çok güzel bir programdı çok teşekkür ederim bir dahaki programa görüşmek üzere.♥️

 10. Misâfir dedi ki:

  Cânım arkadaşım ben bu programdan hacerül esved taşının anlamının siyah taş anlamına geldiğini ve onun çok değerli bir taş olduğunu öğrendim.
  Cânım arkadaşım bu program çok güzeldi,teşekkür ederim.

  Latife.

Yorum Yap