Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Bu ay, Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’nin hazırlamış olduğu Uçaklı Program’da bir aradaydık.

Yine, yüceler yücesi Rabb’imizin güzeller güzeli kelâmı ile başladık. Bakara Sûresi, 148. âyet-i kerîme okundu; sevgiyle, edeple ve hürmetle dinledik. Şöyleydi: “Her milletin yöneldiği bir kıblesi vardır. Siz hep hayırlı işler yapmada birbirinizle yarışın!  Nerede olursanız olun, Allah hepinizi huzûrunda bir araya getirecektir. Çünkü O’nun her şeye gücü yeter.”  

Meğer, faydalı ve hayırlı işler yapacağımız zaman acele etmemiz lâzımmış. İyi işlerimizi çoğaltmalı ve hızlandırmalıymışız. İyi kullar, namaza uçarcasına koşarmış. Biz de öğle namazlarımızı kılıp tekrar buluştuk. Uçmak hakkında şu bilgileri duyduk:

Yerden havaya yükselerek düşmeden durmaya ve yol almaya, uçmak, denirmiş. Uçakların uçması, motorla… Uçurtmanın uçması, rüzgârla olurmuş. 

Bir şeyin, olduğu yerden ayrılıp havada ya da yerde yol alarak uzaklaşmasına da uçmak, denirmiş. Topun uçması, tepmeyle… Tüyün uçması, üflemeyle olurmuş.

Sıvının, gaz ya da buhar durumuna geçmesine de uçmak, denirmiş. Kolonyanın uçması, havayla…
Suyun uçması, ısınmayla olurmuş.

Renklerin soluklaşarak yok olmasına da uçmak, denirmiş. Perdenin renginin uçması, güneş ışığıyla… Yaprağın renginin uçması, kurumayla olurmuş.

Ânî yıkılma, parçalanma ve göçme durumuna da uçmak, denirmiş. Köprünün uçması, selle… Binâların uçması, depremle olurmuş.

Yüksek bir yerden düşmeye ya da yuvarlanmaya da uçmak, denirmiş. Kamyonun uçması, kazâ ile… Kayanın uçması, zelzeleyle olurmuş. Bir yerden bir yere hava yoluyla gitmeye de uçmak, denirmiş. Şehirden şehire uçmak, uçak ile… Dünyâdan aya uçmak, roketle olurmuş.

Ortadan kaybolup gitmeye, yok olup silinmeye de uçmak, denirmiş. Yazının uçması, silgiyle… Bilgilerin uçması, unutma ile olurmuş.

Çok sevinmeye de uçmak, denirmiş. Öğrencinin uçması, sınıfını geçmeyle… Esnafın uçması, helâl para kazanma ile olurmuş.

Zaman uçup gidermiş. Bunu, program boyunca hep müşâhede ettik. Biz de onu çok iyi kullanmak için gayret ettik. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sallâllâhu aleyhi ve selllem’in şu haďîs-i şerîfine kulak verdik: “Yararlı işler görmekte acele ediniz. Zîrâ yakın bir gelecekte karanlık geceler gibi birtakım fitneler ortalığı kaplayacaktır. O zaman da insan, mü’min olarak sabahlar, kâfir olarak geceler; mü’min olarak geceler, kâfir olarak sabahlar. Dînini küçük bir dünyâlığa satar.” (Müslim, Îmân 186. Ayrıca bk. Tirmizî, Fiten 30, Zühd 3; İbni Mâce, İkâme 78)

Fırsatlar da yakalanmazsa, uçup gidermiş! Allâh’ımız bizi, uçup gitmekte olan fırsatları yakalayabilenlerden eylesin, diye, duâ ettik.

Bu ayki misâfirlerimiz olan Uçağı, Kuşu ve Hava Trafik Kontrol Kulesini can kulağıyla dinledik. Hepsinden de kıymetli bilgiler öğrendik. Onları heybemize ekledik. Ayrıca, Mehmet Âkif Akyasan kardeşimizin ağzından “Uçan Şeyler”i dinledik. Aklımız yerinden uçtu sanki! Onun kadar bizler de hayret ettik.

Programın sonunda, duygularımızı ve düşüncelerimizi dile getirdik. Bize her ay birbirinden kıymetli bilgiler sunan Gülberenk’in varlığı için Rabb’imize şükrettik. Mart ayında, Sulu Program’da görüşebilmek ümîdi ile özlerimize çekildik.

Sizler de Gülberenk Programları’ndan istifâde etmek, kendinize değer katmak isterseniz, hemen aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz! ☺️⬇️

0534 245 18 08📞27 Yorum

 1. Hatîce Kübrâ dedi ki:

  Çok güzeldi bu program. Bakış açısının önemini fark ettim. Videolara çok emek verilmiş. Seslendirenler çok çalışmış. Enerjiniz taptaze, ilk günkü gibiydi. 😍🥀🤲🏻😌

 2. Fatma Öztürk dedi ki:

  Kendimi içinde hissettim. ❤️

 3. Hamide Yücel dedi ki:

  Program çok güzeldi.

 4. Umeyr-Elif Karakaş dedi ki:

  Canım arkadaşım, program çok eğlenceliydi. Bir dahaki programı dört gözle bekliyoruz. Teşekkür ediyoruz.

 5. Hatîce Sağlam dedi ki:

  Program yine hârikaydı! Birbirinden kıymetli bilgiler öğrendik. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 🥰🖤💐

 6. Fatma Keçeci dedi ki:

  Canım arkadaşım çok güzel programdı.Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Uçmak için sadece kanat gerekmiyormuş. İnsan sevinçten de uçabiliyormuş. 😘💐💐💐💐✈️🚀🛩🛸🛰

 7. Zeynep Yeşilkaya dedi ki:

  Videolar, sürpriz video, seslendirmeler hepsi çok güzeldi.
  Program, çocuk, genç, yaşlı herkesin anlayacağı ve anlamlandıracağı bir şekilde hazırlanmış. Dinleyenlerle çok mutlu olduk. Emeği geçenlerden Allah râzı olsun. Teşekkür ederizzzz.🤗🥰🌹

Yorum Yap