Kıymetli Ziyâretçilerimiz,

Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği’nin hazırladığı Gülberenk Eğitici Çocuk Programları,  her ayın son Pazar günü  Zonguldak’ta sahnelenmeye devam ediyor.

Aralık programının başlığı “Elde Sabun” idi. Bu programda, fırsatları yakalamamız gerektiğinden bahsedildi.

Meğer fırsatı yakalamak, sadece bir Alış Veriş Merkezi’ndeki indirimleri yakalamaktan ibâret değilmiş. Meğer çok daha kıymetli ve mühim fırsatlar varmış. Her bir nefes, bir kere daha Allah diyebilmek için bir fırsatmış. Karşımıza çıkan her muhtaç, hayır yapma fırsatı imiş. Zaten dünyanın kendisi bir alış veriş merkezi imiş. Gönül almak, gönül vermek, fikir almak, fikir vermek, yükü almak, huzur vermek gerekirmiş. Burası Cenneti satın almak için yaşayıp sevdiklerimizden verme yeriymiş.

Tüm bu alıp vermelerle, bir defâlığına verilmiş olan ömür fırsatını kıymetlendirmek gerekirmiş. Çünkü dünya, diğer yandan, Âhirete Varış Merkezi imiş. Yüce Allah, herkesi sınıyormuş. Bu sebeple, hayırlı fırsatları yakalamak ve namazların da Allah’a yaklaşmak için çok çok önemli birer fırsat olduğunu unutmamak gerekiyormuş.

Fırsatlar, elde sabun gibiymiş. Çok iyi değerlendirmek, ziyan etmemek gerekirmiş. Mum, aydınlık; buz, serinlik; sabun da temizlik katarken eriyip bitiyor, tükeniyormuş. Vakit azalıp gidiyor, kuvvet zayıflıyormuş. Dikkatle bakıp fark etmek ve fırsatları kaçırmamak şartmış. Mum gibi, buz gibi, sabun gibi işe yaramaya azmetmeli, iyi niyetli ve gayretli olup sıkıntılara sabretmeli, sabredenlerden olabildiysek, çok çok çok şükretmeliymişiz.

Her bir Gülberenk Programı, kaçırılmaması gereken çok güzel birer fırsatmış. Elde sabun programında bunu tekrar tekrar hissettik. Yeni bir programda yine berâber olmak niyetiyle, ayrılmadık, evlerimize gittik!

 

 34 Yorum

 1. Misâfir dedi ki:

  Ben işitme engelliyim. Dünya hayatı ve ömür aynı sabun gibi zamanla eriyor. Bu çok güzel bir benzetme olmuş. Bu programın devamını istiyorum. Her ay gelip keyifle seyretmeye çalışıyorum. Ve aynısını yapmaya gayret ediyorum. Teşekkür ederim.

  Melek.

 2. Misâfir dedi ki:

  Bana çıkmadı, çok kötüydü.

 3. Rahime Suicmez dedi ki:

  Selâmün aleyküm canlarım. Başta Zuhal’imi ve ekibini tek tek tebrik ediyorum. Rabbim fırsatları yakalamayı her birimize nasip etsin.

 4. Elif Ravza Uzun dedi ki:

  Vakti boşa harcamanın kötü olduğunu öğrendim. Çok güzeldi.

Yorum Yap